خانه / جاذبه های گردشگری / طبیعت / آبشار / آبشار کرودی کن (تنگ زندان)
آبشار کرودی کن (تنگ زندان)
آبشار کرودی کن (تنگ زندان)

آبشار کرودی کن (تنگ زندان)

آبشار کرودی کن (تنگ زندان) یکی از زیباترین و بلندترین آبشارها در منطقه حفاظت شده سبزکوه و در زبان محلی به معنای مه دود مانند است.

این آبشار در حد فاصل روستاهای معدن و کلارمویی در ۳۰ کیلومتری شهر ناغان و ۷۷ کیلومتری شلمزار ، مرکز شهرستان کیار و ۵۵ کیلومتری شمال لردگان واقع شده است و آب آن در تنگ زیبای زندان جاری شده و در نهایت به درازه رود (آب ونک) می پیوندد.

آبشار کرودی کن در فاصله ۱۴ کیلومتری از شهرکرد ، مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

آبشار کرودی کن در کنار دیواره ها و پرتگاه های بلند در قعر درهای مخوف واقع شده و به دلیل سختی و صعب العبور بودنش به تنگ زندان معروف شده و همین امر سبب شده تا کمتر کسی موفق به دیدار از این آبشار زیبا شده باشد.

سرچشمه آب این آبشار، چشم های است که در فاصله ۵۰ متری پرتگاه آبشار قرار دارد.

دره تنگ زندان، ارتفاعات هزار دره (هزار سنگر) را از ارتفاعات سبزکوه جدا میکند . آبشار ۱۰۰ متری تنگ زندان سبزکوه با هشت آبشار کوچک در شمال منطقه حفاظت شده سبزکوه قراردارد.

مسیر آن از طریق کره بس و پل خدا آفرین است. ارتفاع آن بسیار بلند و منظره آن بسیار دیدنى و جالب است.

در منطقه سبزکوه آبشارهاى دیگرى نیز وجود دارد که هم ارتفاع قابل توجهى دارند و هم آب زیادی از آنها سرازیر مى شود. از جمله این آبشارها مى توان به آبشار قزل اشاره کرد.

آبشار تنگ زندان پس از سرازیر شدن از دل صخره در نهایت به رودخانه سبزکوه می ریزد، در کف رودخانه آب، جلبکها، سبزه ها و قلوه سنگ ها همزیستی خاصی دارند اما آب همچنان با جوش و خروش برای رسیدن به خلیج همیشه فارس به رودخانه کارون می پیوندد.

0
بد نيستخوبخيلي خوبعاليفوق العاده (هنوز راي نداده ايد)
Loading...
0

Check Also

لباس محلی

پوشاک محلی

پوشش در استان چهارمحال و بختیاری بر اساس تفاوت های اقلیمی و فرهنگی، متفاوت است. پوشاک مردان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *