خانه / استان / امامزاده خاتون گوشه
امامزاده ملک خاتون گوشه
امامزاده ملک خاتون گوشه

امامزاده خاتون گوشه

بقعه امامزاده خاتون گوشه مشهور به ملک خاتون مربوط به دوره اتابکان است و در شهرستان فارسان، بخش مرکزی، دهستان میزدج سفلی، روستای گوشه، خیابان امامزاده واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۳۸۱۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا در بافت قدیم روستا و در دامنه کوه، در منطقه ای با آب و هوای سرد کوهستانی، در ۱ کیلومتری کوه سرچالی ها و در ۵/ ۱ کیلومتری رودخانه فصلی گوشه واقع است.

بنابر گفته اهالی روستای گوشه امامزاده خاتون از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) می باشد که به این روستا عزیمت نموده و در همین روستا درگذشتند. تاریخ ساخت این امامزاده به دوره اتابکان بر می گردد.

به اعتقاد اهالی، امامزاده ملک خاتون دختر امام موسی کاظم (ع) است. حاج حیدر خسروی فارسانی ضمن این ادعا می نویسد که این بنا نیز به امر اتابک اعظم ساخته شده و در سال های اخیر بازسازی و مرمت شد و ضریحی زیبا و مجلل به همت مردم مومن و نیکوکار در بقعه نصب شد. ادعای مطرح شده در خصوص نسب شریف امامزاده ملک خاتون با هیچیک از کتب معتبر انساب همخوانی ندارد و در میان نوادگان امام موسی کاظم (ع) نیز ملک خاتون نامی یافت نمی شود که با مورد بحث، تطابق داشته باشد.

امامزاده خاتون دارای پلانی مستطیلی شکل با ابعاد ۵/ ۱۷/۵×۹ متر می باشد که در زمینی با شیب نسبتاً تند و اطراف آن چندین درخت قرار دارد که فضای اطراف امامزاده را تعریف می کند. محدوده صحن امامزاده با حصاری که اطراف آن کشیده شده و دو ورودی در قسمت های شرقی و غربی تعیین شده است.

ایوان بقعه رو به شمال قرار دارد و ابعاد آن ۵/ ۱۰×۳ متر است. پس از عبور از ایوان به شبستان متصل می شویم که در طرفین آن دو اتاق کوچک طراحی شده و بالای هر یک طاقی احداث شده است. در ورودی به حرم، چوبی است و اتاق مرقد به ابعاد ۴×۴ متر بوده و ضخامت دیوار آن حدود ۲ متر است که بتواند گنبد سنگین بنا را تحمل کند. قبر امامزاده در وسط بقعه قرار گرفته و به اندازه شصت سانتیمتر از کف آن بالا آورده شده و روی آن پارچه سبز کشیده اند.

بر فراز بقعه، گنبد به قطر ۸ و ارتفاع قریب به ۷ متر است که روی آن با حلب پوشش داده اند. ارتفاع دیوار بقعه از سمت جنوب حدود ۲ متر و از سمت شمال ۴ متر است. این بدان جهت است که در جنوب شیب تندی قرار دارد. زمین زیارتگاه حدود ۳۰۰۰ متر مربع است. بنابر گفته بزرگان و ریش سفیدان روستا در صحن امامزاده چهار شیر سنگی وجود داشته است که در حال حاضر از این تعداد فقط یک شیر سنگی در صحن موجود است و مابقی آن ها به علت خاک برداری های انجام شده در زیر خاک مدفون شده اند. علاوه بر این شیرهای سنگی از آثار دیگر بر جای مانده از آن دوران می توان به کتیبه های موجود و حوض سنگی حجاری شده که اکنون روبروی ورودی امامزاده قرار دارد و به دوره صفویه تعلق دارد، اشاره کرد.

حوض و کتیبه ها در معرض تخریب قرار دارند. کتیبه هایی که در بخش غربی امامزاده و همچنین کنار ورودی غربی قرار دارند در معرض شکستن و تخریب قرار گرفته اند.

3+
بد نيستخوبخيلي خوبعاليفوق العاده (هنوز راي نداده ايد)
Loading...
3+

Check Also

صنایع دستی چنته

صنایع دستی

بر اساس مطالعات انجام شده در سه دهه اخیر توسط گروه های خارجی و ایرانی اطلاعات و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *