خانه / استان / امامزاده سید علی اکبر(ع) نافچ
امامزاده سید علی اکبر(ع) نافچ
امامزاده سید علی اکبر(ع) نافچ

امامزاده سید علی اکبر(ع) نافچ

بقعه امامزاده سید علی اکبر (ع) معروف به «نقی شهید » در شهر نافچ از توابع شهرستان شهرکرد قرار دارد. این بقعه با گنبد بزرگ، مناره های بلند، نمای نوساز و مرمت شده در این شهر همواره جلوه نمایی و جلب نظر می کند. نسب امامزاده با شش واسطه به امام جعفر صادق(ع) می رسد. درباره چگونگی به شهادت رسیدن آن حضرت چنین نقل شده است که در زمان خلافت المطیع الله، بیست و سومین خلیفه عباسی که از سال ۳۳۴ تا ۳۶۳ هجری قمری به مدت ۲۹ سال بر مسند قدرت بود به دستور او والیان و حاکمانش در سرزمین ایران به تعقیب و قتل آل علی (ع) پرداختند.

در آن هنگام امامزاده علی اکبر (ع) به اتفاق پدر و برادران و جمعی از عمو زادگان و یاران خاندان امامت از طریق اروند رود به ایران و از آن جا قصد حرکت به سوی توس (خراسان) داشتند. در مسیر راه، او به چهارمحال و بختیاری وارد شد و پس از جنگ و درگیری با مأموران حاکم عباسی در محل کنونی نافچ به شهادت رسید. پس از خروج نیروهای خلیفه عباسی تعدادی از مومنان محل او را در محل شهادتش در ابتدای ورودی نافچ به خاک سپردند.

پس از به شهادت رسیدن امامزاده علی اکبر مرقد وی سال های متمادی نامعلوم بود، تا این که در زمان تیمور گورکانی مرقد مطهرش کشف شد و به فرمان او توسط معماران سمرقندی و بخارایی، همراه با سبک و سلیقه مغولی بقعه ای بر مزار او ساخته اند و بیش از ۶۰۰ سال از احداث آن بقعه می گذرد. بعدها این بقعه در دوره های گوناگون تاریخی رو به ویرانی و خرابی گذاشت و خیرین فعلی نافچ به بازسازی و تعمیر آن پرداخته اند.

بقعه امامزاده علی اکبر (ع) به سبک زیبا و با عالی ترین مصالح و کاشی های چشم نواز با ادعیه های مختلف تزیین شده است. این بنا به شکل مربع و در ابعاد ۲۰ در ۲۰ متر ساخته شده و در مغرب و مشرق دارای ایوان است که در پیشانی آن یک ردیف کاشی لاجوردی نقش بسته که روی آن این کتیبه خطاطی شده است : «السلام علیک یا اهل بیت النبوه » آستانه مقدس امامزاده شهید سید علی اکبر نافچ از نوادگان امام جعفر صادق علیه السلام، «بانی حاج الیاس رئیسی نافچی ». کف ایوان به اندازه سه پلکان از سطح صحن ارتفاع دارد و سه جهت بقعه با ایجاد ۱۰ ستون و جمعا سی ستون، ایوان رو بازی احداث شده است. پس از مدخل اصلی، شبستان قرار دارد که دور تا دور اتاق مرقد را احاطه کرده و سراسر با کاشی های آبی و لاجوردی و با اسماء جلاله و آیات قرآنی تزیین شده است. کف شبستان تا ۲۰ / ۱ متر با سنگ مرمر و موزاییک پوشش یافته است. اتاق مرقد به ابعاد ۶ در ۶ متر است و به اندازه سه پلکان از کف شبستان پایین واقع شده است. چهار زاویه اتاق مرقد را با ایجاد چهار گوشواره به ۸ ضلعی مبدل کرده و سپس با طاق نما و ایجاد محرابچه به دایره تبدیل نموده و سپس گنبد عرقچینی بنا را به قطر ۷ و ارتفاع ۳/۵ متر بر آن استوار ساخته اند که یک و نیم متر آن را ساقه تشکیل می دهد. به نظر می رسد این گنبد و به طور کلی بنای اتاق مرقد به جا مانده از بنای اصلی بقعه از دوره صفوی باشد.

ازاره و کف حرم با سنگ مرمر تزیین شده و از سه جهت دری به داخل حرم باز می شود. در ساقه گنبد چهار پنجره برای تهویه هوا تعبیه شده است. گنبد جدیدی به قطر ۱۰ و ارتفاع ۱۲ متر بر روی این امامزاده نصب شده است. در وسط اتاق مرقد ضریح بسیار عالی نصب شده است که ساخت «بهنام کبیری » و قلمزنی هنرمندانه «سید اسماعیل احمدی » است. این ضریح در سال ۱۳۸۵ ساخته شده است.

لازم به ذکر است که بنای اصلی از آجر و خشت و گل ساخته شده و در جهت غرب آن تزیینات چوب به چشم می خورد. این بنا ابتدا در زمان قاجار و سپس در ابتدای انقاب اسلامی مرمت شده و اخیرا با همت «حاج الیاس رئیسی نافچی » با هزینه زیادی تعمیر اساسی شده و تزیینات کاشی کاری و توسعه بقعه با احداث دو گل دسته در دو طرف ایوان غربی با ارتفاع ۱۵ متر نمای خاصی به این امامزاده داده است. طرح جامع برای توسعه امامزاده در نظر گرفته شده است که در آن به تمامی امکانات رفاهی برای زائرین و برگزاری مراسم و مناسبت های مذهبی پیش بینی شده است. در قسمت شمالی محوطه امامزاده حسینیه و کتابخانه امام علی (ع) نافچ قرار دارد و دفتر هیأت امنا نیز در این ساختمان واقع شده است.

امامزاده سید علی اکبر (ع) در نزد مردم این شهر و مناطق همجوار از اهمیت زیادی برخوردار است و مردم به ویژه جوانان اعتقاد زیادی به آن دارند و احترام خاصی به امامزاده قائل اند. علاوه بر زائرین استانی، زائرانی از سراسر کشور به ویژه استان های همجوار در فصول بهار و تابستان برای زیارت و یا ادای نذورات و یا شرکت در مراسم مذهبی (تاسوعا عاشورا) به بقعه امامزاده می آیند. اطراف امامزاده در دوره معاصر توسعه یافته که بعد از بنای اصلی بقعه در دوره صفوی می باشد.

0
بد نيستخوبخيلي خوبعاليفوق العاده (هنوز راي نداده ايد)
Loading...
0

Check Also

مناطق گردشگری استان چهار محال و بختیاری

مناطق گردشگری استان چهار محال و بختیاری

جنگل‌های بلوط و زالزالک، آبشار‌، گردشگاهها وگرداب‌ها از زیباترین عوامل اکوتوریسم چهارمحال و بختیاری است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *