خانه / جاذبه های گردشگری / طبیعت / آبشار / آبشار تونل کوهرنگ
آبشار تونل کوهرنگ
آبشار تونل کوهرنگ

آبشار تونل کوهرنگ

در دامنه کوه های سیدان و بازفت چشمه ای با نام کوهرنگ از زمین می جوشد. این چشمه که از میزان دِبی (آبدهی) بسیار بالایی برخوردار است در دهانه خود به شکل حوض بزرگی است که به غاری پر از آب منتهی می شود.

آبشار تونل کوهرنگ در فاصله ۸۸ کیلومتری از شهرکرد‌ ، مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است.

آب چشمه کوهرنگ و دیگر چشمه های اطراف توسط تونل کوهرنگ که در سال ۱۳۳۲ به بهره برداری رسید به زاینده رود انتقال می یابد.
تلاش برای انتقال این آب از پیشین های تاریخی برخوردار است. این آبشار از سرازیر شدن آب تونل اول کوهرنگ به وجود آمده است. این تونل، جهت انتقال آب چشمه کوهرنگ و دیگر چشمه های اطراف به زاینده رود در سال ۱۳۳۲ در منطقه کوهرنگ، جایی که اکنون شهر توریستی چلگرد، مرکز شهرستان کوهرنگ قرار دارد، ایجاد شد.

در ۹۵۴ ه.ش. شاه طهماسب اول ماموریت پیوستن این دو رود را به میرفضل الله شهرستانی حاکم اصفهان سپرد. قرار بود که با کندن مسیری در کوه کارکنان، این کار انجام شود. ولی به خاطر تحولاتی این کار به سرانجام نرسید.
در زمان صفویان شاه عباس کبیر در سال ۹۸۷ ه.ش. میرجهانگیرخان آسترکی فرزند تاجمیرخان آسترکی که فرمانروای بختیاری بود را مامور الحاق آب کارون به زاینده رود نمود و در این خصوص گردنه کوهرنگ به چلگرد نیز شکافته شد و اکنون به نام کارکنان معروف است و پایه های سدی که بر رودخانه کوهرنگ احداث گردید نیز موجود است. اما با مرگ شاه عباس، این طرح ناتمام ماند. نخستین بررسی ها برای انتقال آب رودخانه بیرگان به حوضه زاینده رود به سالهای پس از جنگ دوم جهانی باز می گردد در نتیجه این بررسی ها طراحی و اجرای بند انحرافی و تونل اول کوهرنگ به مهندسان مشاور الکساندر گیپ واگذار گردید. در مهر ماه ۱۳۲۷ کار احداث تونل  کوهرنگ آغاز شد و در مهرماه ۱۳۳۲ به بهره برداری رسید.

این سیستم شامل بند و یک تونل ۲۹۰۰ متری بطور میانگین سالانه حدود ۲۵۵ میلیون متر مکعب آب را به حوضه زاینده رود منتقل می کند. تونل کنونی کوهرنگ که در شیبی تند روان است نمایی آبشارگونه به خود گرفته و با شدت و زیبایی به پایین سرازیر می شود. این آبشار ساخته دست انسان و طبیعت اطراف آن منظره زیبا و فرح بخشی را به وجود آورده که می تواند روح بخش کسانی باشد که برای گذران اوقات فراغت از کار و تلاش روزانه به دل طبیعت پناه می برند.

از آنجا که تونل کوهرنگ در نزدیکی شهر چلگرد (که مبدأ حرکت به سوی قله های زردکوه است) و پیست اسکی چلگرد واقع است علاوه بر فصل های غیر سرد سال، در فصل زمستان نیز مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.

0
بد نيستخوبخيلي خوبعاليفوق العاده (هنوز راي نداده ايد)
Loading...
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *