خانه / استان / جاذبه های گردشگری ورزشی
چهار محال و بختیاری - Sport ورزش
چهار محال و بختیاری - Sport ورزش

جاذبه های گردشگری ورزشی

آب، اولین عنصر اساسی جهت توسعه تمدن بشری است. مهمترین منابع تأمین آب مورد نیاز انسان، رودخانه ها هستند. بشر همواره تلاش کرده تا شهرها و آبادی ها را در نزدیکی این منبع و یا در مسیر آن قرار دهد، تا بدون نیاز به پرداخت هزینه های گزاف، جهت حمل و یا انتقال آن به راحتی از این موهبت الهی، استفاده کند. در عین حال استفاده از این موهبت باید به گونه ای باشد که حقوق نسل های آینده محفوظ بماند ساختار طبیعی منابع ملی آسیب نبیند و ملاحظات زیست محیطی با دقت اعمال شود.

استان چهارمحال و بختیاری، به دلیل ویژگی خاص طبیعی خود، دارای رودخانه های فراوانی است. در این استان، حدود ۲۰ رودخانه بزرگ و کوچک همراه با شبکه گسترده نهرها و جویبارها و دو رودخانه بزرگ کارون و زاینده رود (در شهرستان سامان) جریان دارد قریب به ۸۳ درصد از حوضه آبریز رودخانه کارون در این استان واقع است که عمدتا از نقاط کوهستانی و صعب العبور سرچشمه گرفته و در ترکیب با جریان رود، کوه و جنگل های بلوط، مناظر و چشم اندازهای بدیعی را خلق می کند.

همچنین چند عنصر ارزشمند گردشگری از جمله آب و هوای مناسب در اکثر فصول سال، نزدیکی به جاده و وجود جنگل های متراکم از دیگر ویژگی های رودخانه های این استان است. جریان دائمی آب های خروشان رودخانه های کارون، زاینده رود و ده ها رودخانه دیگر از یک سو و چشمه سارها، تالابها و دریاچه های دائمی و فصلی، از سوی دیگر، زمینه های مساعدی را برای ورزش های آبی همچون قایقرانی و اسکی روی آب فراهم می آوردند.

به این مجموعه، امکانات قابل توجه پشت سدهایی از قبیل کارون ۴ ، چغاخور و کوهرنگ را نیز باید اضافه کرد که امکانات قابل ملاحظه ای برای استقرار تاسیسات ورزش های آبی پدید می آورند. امکانات مربوط به ورزش شنا در همه نقاط منطقه وجود دارد که با فراهم آوردن تاسیسات و تجهیزات مربوطه، دامنه آن را می توان در اکثر کانون های آبخیز گسترش داد. علاوه بر مزایای فوق الذکر، بهره گیری از آبزیان رودها و پشت سدها، ماهیگیری ورزشی و تفریحی را مسیر می سازد که خود به تنهایی جاذبه ای خاص دارد.

1+
1+

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *