خانه / استان / رفتینگ
چهارمحال و بختیاری - رفتینگ
چهارمحال و بختیاری - رفتینگ

رفتینگ

استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های کشور ایران است. مرکز این استان شهرکرد است که به علت ماهیت کوهستانی مرتفع، که در مسیر بادهای مرطوب سیستم‌های مدیترانه‌ای قرار داشته و موجب صعود و تخلیه بار این سامانه‌ها می‌گردد، این استان دارای بارش نسبتاً مناسب است به حدی که این منطقه با وجود داشتن تنها یک در صد از مساخت ایران، ده درصد از منابع آب کشور را در اختیار دارد. ریزشهای جوی و برف و باران درکوه‌های این استان منشاء معروفترین رودخانه‌های دائمی جنوب غربی و مرکزی ایران یعنی کارون و زاینده رود هستند و آبخیزهای این دو رودخانه را به ترتیب ۱۳۸۰۰ و ۲۷۲۰ کیلومتر مربع شامل می‌شود. این رود خانه ها داری اب کافی , محل مناسب برای به اب اندازی قایق و…  می باشند.به همین سبب این دو رود خانه محل مناسبی برای رفتینگ می باشند.

رفتینگ یعنی کلک سواری یا قایقرانی در رودخانه که از سالیان دراز در دنیا و مخصوصا کشور عزیزمان رونق داشته است.

کلک ها یا قایق های رفتینگ اولیه ساده ترین شکل حمل و نقل انسان در آب بوده اند و از آن ها برای کوچ و جابجایی، شکار یا حمل بار استفاده می شده است. در زمان های قدیم برای ساختن کلک ها تنه و شاخه درختان و یا نی ها قدیم برای ساختن کلک ها تنه و شاخه درختان و یا نی ها را به هم می بستند.

کلک های (رفتینگ ) امروزی از محفظه های پلاستیکی بادی مجزا از هم تشکیل شده است ( لاستیکی چند لایه، بسیار بادوام با قابلیت انعطاف زیاد ). امروز رفتینگ یا کلک سواری به یکی از لذت بخش ترین فعالیت های تفریحی- ورزشی برای خانواده ها و جوان ها بدل گشته است. در ایران رودخانه های بسیاری دارای قابلیت رفتینگ هستند.

بیشتر این رودخانه ها نظیر زاینده رود، کارون و خرسان، بختیاری، آب سیروان، دز و … در منطقه زاگرس و استان چهارمحال و بختیاری واقع شده اند.

 

0
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *