خانه / استان / صنایع دستی
صنایع دستی چنته
صنایع دستی

صنایع دستی

بر اساس مطالعات انجام شده در سه دهه اخیر توسط گروه های خارجی و ایرانی اطلاعات و شواهد ارزنده ای از دیرینگی حضور انسان در این سرزمین سرد و مرتفع به دست آمده است. بر پایه همین پژوهش ها قدیمی ترین آثار شناسایی شده در این استان مشتمل بر ابزار سنگی از دوره پارینه سنگی جدید ( Paleolithic Epi ) و دوره آغاز نوسنگی ( Neolithic Proto ) که از غارهای باستانی مناطقی چون لردگان، شهرکرد و اردل کشف شده اند . آثار مذکور به ۱۰ الی ۱۱ هزار سال قبل تعلق دارند.

قالیبافی،یلمه بافی، گلیم بافی، سرانداز بافی، قفل سازی، گل بندی خاتم، گیوه دوزی، البسه محلی، کلاه مالی، جاجیم بافی، کیسه حمام، چلنگری و . . . از جمله رشته های بومی و اصیل استان هستند که برخی از آنها متاسفانه در حال از رونق افتادن می باشند.

در مجموع، رشته های صنایع دستی استان را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

الف( صنایع دستی شهری و روستایی این محصولات، بیشتر جنبه مصرفی، کاربردی و تزئینی دارند. مواد و مصالح مورد نیاز این محصولات معمولا از داخل استان تامین می شود ولی در برخی از رشته ها، مواد اولیه باید خارج از استان تهیه شوند. در تولید برخی از این محصولات از دستگاه ها و ماشین آلات فنی و تولیدی استفاده می شود.

ب( صنایع دستی عشایری این نوع محصولات، بیشتر جنبه خود مصرفی داشته و مواد اولیه مورد نیاز آنها پشم است که کلیه مراحل تولید )چیدن پشم، پشم ریسی، رنگرزی و بافت( توسط خود عشایر انجام می شود و اکثرا شامل گلیم و دست بافته های گلیمی و همچنین چوقا، جاجیم، وریس، نمکدان، سیاه چادر و … است.

0
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *