خانه / استان / مسجد حاج شیخ علی بروجن
مسجد حاج شیخ علی بروجن
مسجد حاج شیخ علی بروجن

مسجد حاج شیخ علی بروجن

مسجد حاج شیخ علی بروجن که در محل درب کاروانسرا قرارداد در کنار یک رودخانه فصلی واقع شده است. تاریخ دقیق این مسجد مشخص نیست ولی با استفاده از شواهد باقی مانده می توان به شرح مجملی از این بنا اشاره کرد. تاریخ مسجد حاج شیخ علی را می توان به سه دوره تقسیم کرد:

دوره اول- دوران صفویه:

طبق سنگ نوشت های که تا چندی پیش در مسجد موجود بود و همینطور سنگ نوشته دیگری که قطع های از شعر مرحوم دفتری از شاعران قدیم در آن نقش بسته بود، ابنای اولیه مسجد به زمان شاه عباس صفوی بر می گردد. طبق شواهد به جای مانده این مسجد به درخواست جمعی از مردم بروجن به کمک شاه عباس ساخته شده که از قولی دیگر شالوده این مسجد در اواخر دوره تیموریان بوده و در دوران صفوی بازسازی شده است.

دوره دوم- دوره قاجار:

از حدود حکومت قاجار که مسجد مذکور به علت گذر زمان و عوامل طبیعی رو به تخریب بود، به سال ۱۲۷۷ ه.ق تعمیرات مجدد شده است و به سال ۱۳۱۷ ه.ق به کمک یک روحانی به نام آیت الله حاج شیخ علی بروجنی که منزل او جنب این مسجد بوده است، تعمیرات کامل می شود و تقریبا به شکل امروزی در می آید.

دوره سوم- دوره پهلوی:

در دوران پهلوی برخی از قسمت های مسجد فرسوده شده که در این حین مرحوم حجت الاسلام حاج سید محمد تقی نجفی از نجف به بروجن می آید و به کمک تنی چند از خیرین از جمله حاج خلیل حقیقت و عبدالوهاب برجیان به ترمیم مسجد همت می گمارند و بعد از سیلاب سال ۱۳۵۲ باز همین روحانی به تعمیر اساسی مسجد اشتیاق نشان داده و با هنر استاد غنی اصفهانی این مسجد به سال ۱۴۰۶ هجری قمری به صورت امروزی آن مبدل می شود.

این مسجد به شکل تک شبستانه با حیاط مرکزی است. مهمترین شاخصه این بنا فرم طاق های هشت بخشی آن است که تویزه های متقاطع دارد که با طاق های مسجد جامع نقنه قابل مقایسه است. ستون های شبستان سنگی و هشت ضلعی است. ورودی مسجد به شکل هشتی بوده که حوضخانه در جبهه جنوبی و شبستان در ضلع شمالی آن قرار دارد.

1+
بد نيستخوبخيلي خوبعاليفوق العاده (هنوز راي نداده ايد)
Loading...
1+

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *