آبشار پیرغار
آبشار پیرغار

پیرغار

آبشار پیرغار

در فاصله ۳ کیلومتری جنوب شهر فارسان و جنوب غرب شهرکرد در مجاورت روستای ده چشمه، آبشار زیبای پیرغار در کنار کتیبه های تاریخی بختیاری، زیبایی و نشاط را به دوستداران طبیعت هدیه می دهد.
گردشگاه پیرغار دارای چشمه های پر آب و جوشانی است که یکی از گواراترین آب های منطقه به شمار می رود و علاوه بر سیراب کردن باغ های اطراف، بخشی از آن برای مصرف شرب ساکنان شهر فارسان استفاده می شود.

آبشار پیرغار
آبشار پیرغار

تفریحگاه پیرغار

درحاشیه روستای ده چشمه و درفاصله پیرغار ۳۷ کیلومتری شهرکرد و ۳کیلومتری شهرفارسان مکان بسیار زیبا ودیدنی وجوددارد که به پیرغار معروف است.
بعضی مردم این منطقه عقیده دارند که رودخانه وچشمه پیرغار از ابتدا وجودنداشته و درسالهای گذشته به علت معجزه یکی ازسادات که ازاولاد امامان شیعه بوده  است بوجود آمده است.
آبی که از چشمه پیر غار سرچشمه می گیرد اولا میزان آن در واحد زمان بسیار بالاست وحدود ۲۰۰۰ لیتربرثانیه می باشد و ثانیا جهت آشامیدن مناسب می باشد.
چشم اندازهای طبیعی همچون توپوگرافی و ارتفاعات، چشمه و بیشه زارها و درختان، زیبایی این محل را دوچندان کرده است.
به همین خاطر در فصول مختلف این مکان تفریحی میزبان تعداد زیادی مسافر و ایرانگرد ازگوشه و کنار کشور است این مکان تفریحی درفصل بهار و تابستان پذیرای مسافر ان است.

غار پیرغار

این غار در ۳ کیلومتری شهر فارسان و در حاشیه روستای ده چشمه واقع شده است و سرچشمه رودخانه ده چشمه به حساب می آید و از نوع غارهای آهکی است.
این غار هنوز به طور کامل شناسایی نشده است. طول این غار نیز هنوز مشخص نیست.

در کنار این غار یک تونل مصنوعی وجود دارد و بنا به قول گذشتگان، این تونل به برجی مشرف به پیرغار و ده چشمه راه دارد و استفاده های محافظتی از آن می شده
است. اما در حال حاضر انتهای این تونل مشخص نیست.

از این نمونه غارها در ابعاد کوچک و بزرگ در مسیر تنگ درکش ورکش و در مناطق کوهستانی بازفت نیز به چشم می خورد.

در اغلب نقاط کوهستانی دامداران از آن غارها به عنوان آغل نگهداری دام استفاده می کنند و این نشانگر این موضوع است که در کل منطقه فارسان از غارها بهره برداری خاصی به عمل نیامده است.

زیر ساخت های موجود : آب آشامیدنی، برق، تلفن عمومی ،سرویس بهداشتی ،نمازخانه، مغازه اغذیه فروشی،کافی شاپ، پارکینگ و ….

0
بد نيستخوبخيلي خوبعاليفوق العاده (هنوز راي نداده ايد)
Loading...
0

Check Also

لباس محلی

پوشاک محلی

پوشش در استان چهارمحال و بختیاری بر اساس تفاوت های اقلیمی و فرهنگی، متفاوت است. پوشاک مردان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *