خانه / استان / گورستان تاریخی بُزلَر هفشجان
گورستان تاریخی بزلر هفشجان
گورستان تاریخی بزلر هفشجان

گورستان تاریخی بُزلَر هفشجان

گورستان تاریخی بُزلَر هفشجان

گورستان تاریخی بزلر در شهر هفشجان و در شهرستان شهرکرد ، مرکز استان چهار محال و بختیاری می باشد.

نامش را تاریخ شکسته صفوی می نامند؛ شکسته تاریخی که در دوران زمامداری داعیه داران تشیع، جمهوری اسلامی ایران هرچند ثبت ملی شد اما در یک دهه اخیر چنان تخریبات وسیعی از سوی افراد داخلی صورت گرفت که امروزه هم او را تاریخ شکسته خوانده اند هم شکسته تاریخ!!!

گورستان تاریخی بزلر با بیش از ۲۰۰۰ سنگ قبر تاریخی از عصر صفوی تا قاجاریه بی گمان به عقیده صاحب نظرانی همچون پرویز تناولی و دیگر پژوهشگران تاریخ دوره اسلامی از بی نظیرترین قبرستان های تاریخی و هم تراز با تخت فولاد اصفهان بوده است.

اما آنچنان تخریب ها شدید بوده که در سه دهه اخیر شیرهای سنگی این قبرستان که بیانگر سمبل قدرت در مذهب تشیع دوازده امامی هستند به غارت برده شده اند و تنها شیرهای سنگی سردر پارک ملی هفشجان است که از این قبرستان به داخل شهر انتقال داده شده و موجود هستند.

بر روی بدنه تندیس شیر سنگی های هفشجان نقش تفنگ، شمشیر، خنجر، بته جقه یا سرو خمیده که نشانه جاودانگی روح است، اسب سوار با شمشیر، اسب زین شده آماده برای رحلت، نیزه و درخت حک شده است.

به علاوه شیرهای سنگی، سنگ مزار ها بصورت سنگ گورهای افقی، عمودی یا محرابی، صندوقی و تندیس وار بوده اند.

دیگر سنگ گورهای ، گورستان تاریخی بزلر نیز قابل توجه است، برخی از آنها بصورت عمودی و برخی دیگر بشکل افقی نصب شده اند و همگی دارای تزئین هستند.

سنگ های عمودی بشکل محراب بوده، نقش ها شامل دو کبوتر که نمایانگر پیک و قاصد است، گل و گلدان و نقوش اسلیمی و واژه های هوالباقی، بسم الله الرحمن الرحیم، هوالحی الذی لایموت و اشعار مرتبط حک شده است.

جنس قبور از سنگ خاص منطقه یعنی بُزلَر است و از حجاریهای بی نظیر بدست حجاران هفشجانی(خاندان سنگ تراشها) می باشند.

حجاران هفشجانی در چهارصد سال گذشته بیشتر حجم کاریهای آثار تاریخی استان چهارمحال و بختیاری و نیز خوزستان را بر عهده داشته اند.

تمام قبرستان های تاریخی چهارمحال و بختیاری نیز نمایانگر حجاری آنان است و همچنین حجاری قلاع تاریخی از دوران قاجاریه نیز بدست این حجاران صورت گرفته است.

قدیمی ترین قبر از سال ۱۰۰۴ هجری متعلق به دوره شاه عباس اول بوده و سنگ های تاریخی تا سال ۱۳۴۳ هجری تا پایان دوران احمد شاه قاجار ادامه می یابند.

سنگ کاهید اوج اعتلای هفشجان جدید در دوران صفویه است.

قبور دوره صفویه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند این قبور بخصوص در بخش میانی قبرستان هفشیجان قرار گرفته اند و در سه سال اخیر دو تخریب بزرگ بروی ان ها صورت گرفته است نسب وراثین برخی قبور صفویه نشان از بزرگانی همچون حاکمان چهارمحال اصفهان که هفشجانی بوده اند و در تختگاه حکومتی یعنی همان هفشجان به سمت های بیگلر بیگی مشهور بوده اند، قابل بررسی است.

نامهای املاک نیز این وجوه به ثبت می رساند که همچنان نام افراد سرشناس تاریخی هفشجان بروی املاک منطقه نیز موجود هست همچون تاجمیرخان هفشجانی حاکم چهارمحال در دوره ابتدایی صفویه و یا شاهقلی بیگ نایب مناب امامقلی خان و سردار فاتح شاه عباس کبیر در فتح قلعه های پرتغالی که در این دوران به سمت بیگلر بیگی هفشجان مرکز چهارمحال اصفهان مشغول حکمرانی بوده است.

با سقوط اصفهان در سال ۱۱۳۵ هجری بدست افغان و بخصوص ظهور نادرشاه افشار، لشکرکشی نادرشاه به اطراف اصفهان و سرکوب سرداران طرفدار صفوی از جمله هفشجان، مرکزیت چهارمحال نیز از هفشجان گرفته و با انتصاب محب علی بیگ قلیچی ترکمان قریه لار سرخ یعنی شهرک یا شهرکیان امروزی مرکزیت حکومتی چهارمحال را بر عهده گرفت.

این افول تدریجی سیاسی و حکومتی هفشجان در زمینه های شاهراهی، فرهنگی و دینی و حتی موسیقی ادامه یافت و دیگر به اوج خود یعنی عصر صفویان نرسید.

وقوع حوادث مختلف از رکود این قبرستان تاریخی خبر می دهد و در دوران افشاریه و زندیه این رکود ادامه می یابد اما در دوران قاجاریه کثرت قبور قابل توجه است و دوباره قبرستان بزلر به یک رونق متعادل دست می یابد و شیرهای سنگی نیز در دوران فتحعلیشاه، محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار کثرت داشته اند.

قبرستان بزلر همچنان از قبور فعال استان نیز هست و البته همت شهروندان هفشجان را می طلبد که قدر و ارزش قبور اجداد خویش را خود بدانند نه غریبه ها! و لیکن این همه تخریب بواسطه بی توجهی شهروندان این شهر است که غافل از پیشینه و اجداد خود هستند و باید هرچه زودتر فکری اساسی در این خصوص شود تا نبود آثار فعلی در آینده موجب پشیمانی نگردد!!!

1+
بد نيستخوبخيلي خوبعاليفوق العاده (هنوز راي نداده ايد)
Loading...
1+

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *