خانه / مکان گردشگری / امامزاده ابراهیم (گردو علیا)
شهرگردی
شهرگردی

امامزاده ابراهیم (گردو علیا)

بقعه امامزاده ابراهیم (گردو علیا) در وسط روستای گردو علیا، در حدود ۳۵ کیلومتری شهر چهلگرد، کمی بالاتر از سطح خیابان روستا واقع شده است. بنایی نسبتاً قدیمی و دارای ایوان، گنبد، صحن و ضریح است.

اصل بنا به صورت مستطیل و به ابعاد ۸×۶ متر توسط دو ستون آهنی و سقف چوبی احداث شده است.

در طرفین ایوان دو اتاق کوچک جهت نگهبانی طراحی شده و به فاصله ۲ متری آن درخت چنار و زیر آن چشمه بسیار پر آب جاری است. در مقابل ایوان، شیر سنگی بزرگی که تاریخ ۱۳۸۱ ه.ق را دارد خود نمایی می کند.

درخت چنار بسیار قدیمی که عمر آن را بیش از ۸۰۰ سال دانسته اند، مقابل ایوان قرار دارد ارتفاع آن بیش از ۲۰۰ متر و قطر آن ۲ متر و از ریشه و شاخه اصلی آن چندین تنه دیگر روییده است تا ۱۴ مورد آن قابل شمارش است. قبرستان پیرامون بقعه بسیار قدیمی و سنگ قبری به تار یخ ۱۱۳۵ ه.ق در آن یافت شده که نشان از قدمت این مکان دارد.

در سردر ورودی بقعه یک ردیف کاشی لاجوردی نصب شده که اشاره به تعمیر بقعه در سال ۱۳۸۱ دارد. صندوق چوبی و قدیمی بقعه که مربوط به یکصد سال قبل است در اتاق سمت شرق بقعه نگهداری می شود.

اتاق مرقد به ابعاد ۶×۶ متر و دارای گنبد عرقچینی از داخل به قطر ۲ و ارتفاع ۲ است که حدود ۱۵۰ سال سابقه تاریخی دارد. این گنبد از خارج به صورت کلاه خودی به ارتفاع ۳ متر است که با سیمان سفید پوشش یافته است. ازاره و کف حرم با سنگ مرمر پوشش یافته و الباقی آن با آجرهای جدید تزئین شده است.

در دیوار شمالی بقعه سنگ نوشته ای است که حکایت از تعمیر بقعه در سال ۱۲۱۲ ه.ق دارد و متن آن چنین است: «هذا بارگاه شاهزاده ابراهیم بن امام محمد باقی و بی بی دولت خانم بنت امام محمد باقر .» 

بر روی مرقد امامزاده ضریح بسیار زیبایی از جنس آب طلا و نقره نصب است که بر روی در آن کتیبه چنین قلمزنی شده است: «ضریح مطهر امامزاده ابراهیم که توسط حاج محمد صادق صادقیان فرزند حاج نادر قلی صادقیان ساخته و نصب گردید. ساخت و قلمزنی سید حسن احمد ۸۱٫» گویند قریب به یکصد و پنجاه سال قبل یکی از اهالی خواب دیده و این بنا را ساخته اند. برخی شخص خواب بیننده را کربلایی محمد صادق صادقیان می دانند و معتقدند که او مامور ساخت بقعه ای بزرگتر در این مکان شده بود و قبل از آن یک بنای محقر وجود داشته که از خشت و گل بود. بقعه از جانب شمال به صخره سختی اتصال دارد. از این رو اداره اوقاف درصدد شکستن سنگ ها و ایجاد یک شبستان بزرگ دیگر در آن قسمت را دارد و این مهم تا کنون با تسطیح ۳۰۰ متر از صخره انجام شده است.

این سازه در کنار کوه بنا گردیده و از زیر کوه چشمه ای در جریان است.

0
0

Check Also

صنایع دستی چنته

صنایع دستی

بر اساس مطالعات انجام شده در سه دهه اخیر توسط گروه های خارجی و ایرانی اطلاعات و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *