خانه / مکان گردشگری / امامزاده بابا پیر احمد سامان
امامزاده بابا پیر احمد سامان

امامزاده بابا پیر احمد سامان

بقعه امامزاده بابا پیر احمد در ۱۰ کیلومتری شهر سامان، ۱۷ کیلومتری شهر بن، ۴۷ کیلومتری شهرکرد و در کنار زاینده رود واقع شده است. بنا متعلق به دوره صفویه و شامل ایوان، گنبد، ضریح و صحن می باشد. ایوان بقعه رو به جانب شمال قرار دارد که طول آن ۱۵ و عرض آن ۵ متر و توسط ۴ ستون برقرار مانده و عیناً در جانب شرق تکرار شده است. اتاق مرقد به صورت ۸ ضلعی است و هر یک از اضاع آن ۲۰ / ۲ و ارتفاع آن حدود ۳ متر است و چهار زاویه آن را با ایجاد چند طاق نما به دایره تبدیل نموده و در نتیجه گنبد موزون بنا که به شکل ناری دو پوسته گسسته و به قطر ۶ و ارتفاع بیش از ۵ متر است را بر آن استوار ساخته اند. در سالیان اخیر، عاوه بر مرمت اتاق مرقد و پوشش ازاره و کف از مرمر، تعمیرات وسیعی در آن انجام شده است. نمای خارجی گنبد با سیمان اندود شده بود که اخیرا توسط میراث فرهنگی در حال بازسازی و بندکشی است. در زاویه های شمال غرب و جنوب شرق اتاق مرقد، اتاق کوچکی تعبیه شده است. در زیر گنبد، نقاشی های زیبایی به چشم می خورد که ظاهرا متعلق به دوره قاجاریه است و بخش های اعظم آن از بین رفته است. در غرب بقعه اتاق بزرگی به ابعاد ۵×۹ متر قرار دارد. بقعه از دو جهت، شمال و شرق دری به داخل دارد و ضخامت دیوار آن بیش از ۳۰ / ۱ متر است. در سالیان اخیر با همت مدیریت اوقاف شهرکرد صخره ای که در غرب بقعه بود، تخریب و راه برای زوار و ایجاد تاسیسات هموار شده است.

طرح جامع توسعه بقعه در دست اجراست و به جهت واقع شدن بقعه در میان باغات میوه و غیره و وجود رودخانه زاینده رود در مجاورت آن، باعث شده است که زایران و گردشگران زیادی جهت زیارت و سیاحت به این محل زیبا روی آورند.

به اعتقاد اهالی، امامزاده بابا پیر احمد فرزند امامزاده سید بهاء الدین محمد و از نوادگان حضرت امام موسی کاظم است. این ادعا منشأ صحیحی داشته و نسب شریف او با ده واسطه به امام هفتم منتهی می شود که از قرار ذیل است.

سید میر احمد بن ابی جعفر محمد بن سید بهاء الدین محمد بن علی بهاءالدین بن ابی علی حسین بن ابی محمد اسحاق بن ابی جعفر موسی بن اسحاق العالم بن حسن الصورانی بن حسین الصورانی بن اسحاق الامیر بن امام موسی کاظم.

وی سیدی جلیل القدر و بسیار بزرگوار بود، تمام اجداد وی از بزرگان سادات شیراز، مرو و مدینه و اهواز به شمار می رفتند. سید حسن صورانی که جد هفتم امامزاده سید میر احمد است در سال ۲۵۰ ه.ق به همراه فرزندش ابو جعفر محمد صورانی در شیراز به قتل رسیده و اینک آرامگاه این دو از مزارهای مشهور شهر شیراز می باشد. سید حسن صورانی فرزندی داشته به نام سید اسحاق که به علم و زهد آراسته بوده است. فرزند وی ابوجعفر موسی است که اول شخص از این خاندان است که به شهر مرو مهاجرت نمود و سلسله سادات موسوی مراوزه را در آنجا پی ریزی کرد. او در این شهر صاحب هفت فرزند پسر عالم و پارسا شد که همگی از بزرگان سادات و نقباء اشراف بودند، یکی از آنان سید ابو محمد اسحاق، جد امامزاده میر احمد است که از او سید ابو علی حسین و از وی سید علی بهاءالدین به وجود آمد.

سید علی بهاء الدین در سال ۵۳۶ در مرو به دست خوارزم شاه به قتل رسید و فرزند او سید بهاء الدین محمد که به جهت ترس از جان خود به منطقه جبل گریخته بود، مخفیانه در شهرکرد می زیست. او سیدی زاهد، عالمی متقی و از بزرگان سادات موسوی بود. وفات وی را در اواخر قرن ششم هجری نوشته اند. علمای انساب برای سید بهاءالدین محمد یک فرزند به نام سید ابوجعفر محمد ذکر نموده اند که از او سید میر احمد به وجود آمده که در اوایل قرن هفتم هجری در روستای سامان وفات یافته و اینک دارای آرامگاه با شکوهی است.

1+
1+

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *