خانه / مکان گردشگری / امامزاده بهاء الدین محمد
امامزاده بهاء الدین محمد
امامزاده بهاء الدین محمد

امامزاده بهاء الدین محمد

امامزاده بهاء الدین محمد-شیخ شبان مشهور به «سید بهاء الدین محمد » ،که بقعه با شکوه این امامزاده در دو کیلومتری روستای شیخ شبان، در ۴۴ کیلومتری شهرکرد واقع شده است. بنا متعلق به دوره صفویه و شامل گنبد، ایوان، گلدسته، حرم، صحن و زائرسرا است. ایوان بقعه رو به جانب شمال قرار دارد و در جانبین آن دو مناره به ارتفاع ۱۲ متر تعبیه شده که سراسر با کاشی تزیین یافته است. در طرفین مدخل، دو اتاق جهت کفشداری تعبیه شده و بقعه به اندازه پنج پلکان از سطح صحن مرکزی ارتفاع دارد. این بنا در سال ۱۳۸۲ توسعه یافته و طرح جامع آن در دستور کار قرار دارد. پس از عبور از مدخل به شبستان بقعه راه می یابد و دور تا دور اتاق مرقد را فرا گرفته است. ابعاد شبستان ۲۲×۲۲ متر است و سراسر با کاشی های خشتی تزیین یافته است. اتاق مرقد به صورت هشت ضلعی به ابعاد هر ضلع دو متر می باشد که زاویه های آن را با ایجاد گوشواره به دایره تبدیل نموده و در نتیجه بنا را مدور و گنبد عظیم آن را بر آن استوار نموده اند. قطر دیواره های بقعه حدود دو متر است تا بتواند بار سنگین گنبد را تحمل نماید. گنبد بنا به شکل کلاه خود و به قطر ۸ و ارتفاع ۳ از داخل و ۱۰ متر از خارج می باشد.

در وسط بقعه ضریح بسیار عالی از جنس طلا و آب نقره نصب است. بر روی در آن نوشته شده: «ضریح مطهر حضرت امامزاده سید بهاء الدین محمد توسط اداره کل حج و اوقاف و امور خیریه استان چهارمحال و بختیاری و همکاری هیات امنا امامزاده از محل نذورات مردم در سال ۱۴۱۱ هجری قمری مصادف با سال ۱۳۶۹ هجری شمسی ساخته شد. ساخت و قلمزنی سید محسن احمدی و رحمت الله احمدی و بهنام کبیری. »

چنانچه در کتاب شجره طیبه در انساب سلسله سادات شیخ شبان اشاره شد، نسب شریف امامزاده با هشت واسطه به امام موسی کاظم علیه السلام منتهی می شود که از قرار ذیل است:

سید بهاء الدین محمد بن علی بهاء الدین بی ابی علی حسین بن ابی محمد اسحاق بن ابی جعفر موسی بن اسحاق العالم بن حسین الصورانی بن حسن الصورانی بن اسحاق الامیر بن امام موسی کاظم علیه السلام.
0
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *