خانه / مکان گردشگری / امامزاده جعفر میل شاه
امامزاده جعفر میل شاه
امامزاده جعفر میل شاه

امامزاده جعفر میل شاه

بقعه امامزاده جعفر میل شاه در سه کیلومتری خارج از روستای بارز، نزدیک روستای میل شاه، بر روی تپ های مشرف بر دره و قبرستان تاریخی، در ۶۴ کیلومتری شمال شرق شهر لردگان واقع شده و چشم انداز آن زیبا است.

بقعه، بنایی کوچک و زیباست که به صورت برج مدور به قطر ۵ و ارتفاع ۶ متر ساخته شده و شالوده آن از سنگ لاشه و ملات گل است. در سال های اخیر جهت استحکام بنا از گچ استفاده شده و در کوچک بقعه از جانب مشرق باز می شود که به جهت ارتفاع کم بقعه به ناچار باید به هنگام دخول خم شد.

ارتفاع بقعه ۲ متر و گنبد کله قندی آن حدود ۴ متر است. در وسط بقعه قبری است که با سنگ لاشه به اندازه ۵۰ سانتیمتر بالا آورده اند و روی آن را با پارچه های سبز پوشانده اند. در دیوار بقعه پنج طاقچه کوچک جهت برافروختن شمع ایجاد شده است. در ارتفاع ۲ متری بقعه، دو چوب به صورت به علاوه برای تراز کردن گنبد خانه و نیز استحکام آن تعبیه کرده اند.

پیرامون امامزاده، گورستان قدیمی روستای بارز است که سنگ قبرهای قدیمی در آن یافت می شود که آنچه ما دست یافتیم مربوط به سال ۱۱۲۳ ه.ق بود. اکثر این سنگ قبرها به صورت عمودی در بالای سر قبر اموات کار گذاشته شده اند و از نوع سنگ تخت کوهستانی است. متاسفانه از هویت شخصیت مدفون در بقعه اطلاعی حاصل نشد.

0
0

Check Also

صنایع دستی چنته

صنایع دستی

بر اساس مطالعات انجام شده در سه دهه اخیر توسط گروه های خارجی و ایرانی اطلاعات و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *