خانه / مکان گردشگری / امامزاده حیدر ابن مالک اشتر
امامزاده حیدر ابن مالک اشتر
امامزاده حیدر ابن مالک اشتر

امامزاده حیدر ابن مالک اشتر

امامزاده حیدر ابن مالک اشتر، سردار رشید اسلام همراه با انصار و امامزادگان و شیعیان آل ابوتراب از مدینه با کاروان از شط العرب و اروند رود به قصد عزیمت به شهر طوس خراسان را داشتند که با ورود آن ها به خاک ایران و همزمانی آن با شهادت علی ابن موسی الرضا دستور به تعقیب آن ها داده شد.

بر اساس همین دستور حیدر ابن مالک اشتر را در شهر باباحیدر به شهادت رساندند که بعدها گنبد و بارگاه او را به دستور اتابک اعظم ساختند.

بر روی درب میناکاری شده ضریح زیبا و مطلایی آن نوشته: ضریح مطهّر امامزاده حیدر بن مالک بابا حیدر از نوادگان امام موسی کاظم (علیه السلام) است.

آستان امامزاده حیدربن مالک (علیه السلام) در خیابانی به همین نام در شهر باباحیدر واقع شده و از کف خیابان ۱۱ پلکان پائین تر قرار دارد. بقعه به شکل مربع مستطیل به ابعاد ۱۰×۱۲ متر و دارای ایوان ورودی، گنبد و ضریح است. ایوان بقعه رو به جانب شمال قرار دارد و مختصر کاشیکاری در بالای سردرب آن به چشم می خورد که شامل یک ردیف کاشی خشتی با خط نستعلیق درشت با زمینه آبی است. درب بقعه چوبی و پس از عبور از مدخل، مستقیم به اتاق مرقد امامزاده راه دارد که وسط آن چهار ستون قطور جهت برقراری سقف و گنبد احداث شده است.

زیارتنامه

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَهً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَهِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعهً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آدرس

استان چهارمحال وبختیاری-شهرستان فارسان – بخش مرکزی ـ شهر فارسان ـ دهستان میزدیزج سفلی ـ روستای بردنجان
0
0

Check Also

صنایع دستی چنته

صنایع دستی

بر اساس مطالعات انجام شده در سه دهه اخیر توسط گروه های خارجی و ایرانی اطلاعات و …

یک نظر

  1. با سلام
    بقعه‌ی متبرک حیدر بن مالک در شهر “باباحیدر” واقع شده است. شهر باباحیدر نامِ خود را از این سردار بزرگ سپاه اسلام گرفته و در اصل بصورتِ ” بابِ حیدر” بوده که بمرور زمان به باباحیدر تغییر یافته است.

    3+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *