خانه / مکان گردشگری / امامزاده سید سعید چلیچه
امامزاده سید سعید چلیچه
امامزاده سید سعید چلیچه

امامزاده سید سعید چلیچه

بقعه امامزاده سیدسعید چلیچه، مشهور به «آب المراد یا باب المراد »، در میان و به سمت بالای شهر چلیچه در ۹ کیلومتری جنوب غرب شهر فارسان واقع شده است.

اصل بنا که از سنگ لاشه و ملات گل ساخته شده، بیش از دو سه قرن سابقه تاریخی دارد و در سالیان اخیر مرمت و بازسازی شده است. بقعه به اندازه ۱۰ پلکان از کف صحن ارتفاع دارد و به صورت مربع و به ابعاد ۱۴×۱۴ متر است که ایوان آن رو به جانب جنوب قرار دارد و در پیشانی آن بر روی کاشی با قلم درشت نوشته شد:«آستان مقدس امامزاده سید سعید چلیچه. »

اتاق مرقد از داخل به صورت مدور و در هر زاویه طاقکی تعبیه شده است. در وسط این فضا، چهار ستون قطور جهت برقراری سقف و گنبدخانه احداث شده و دور آن شبیه راهرو است. درست در میان این ستون ها، ضریح مطلایی نصب است  که بر روی در آن نوشته شده: «ضریح مطهر امامزاده سید سعید که توسط اداره اوقاف و امور خیریه استان چهارمحال و بختیاری و هیئت امنا امامزاده در سال ۱۳۷۵ ساخته و نصب گردید. طراحی و ساخت بهنام کبیری، قلمزنی سید مرتضی احمدی. » بر فراز بقعه، گنبدی به قطر ۳ و ارتفاع ۴ متر قرار دارد که فاقد تزئین است.

گویند درٍ قدیم بقعه که از چوب گردو بود و بیش از ۸۰۰ سال سابقه داشت، اینک در موزه نگهداری می شود. حیدر خسروی ضمن اشاره به نسب امامزاده که او را سعید بن حمزه بن موسی علیه السلام می داند می نویسد: «بنای بقعه وی در زمان سلطنت سعد بن اتابک ساخته شد و به مرور زمان مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و در سال ۱۳۴۴ ضریح زیبایی در آن نصب شد. او سپس داستان مجعول مهاجرت سادات از طریق شط العرب به ایران را ذکر می نماید که یقیناً صحت تاریخی ندارد. »

امکانات این منطقه گردشگری :

بازارچه

پارکینگ عمومی

آب شرب 

سرویس بهداشتی

مرکز درمانی

فوریت های پلیسی

فضای سبز 

پارک بازی کودکان

تصاویر :

 

0
0

Check Also

صنایع دستی چنته

صنایع دستی

بر اساس مطالعات انجام شده در سه دهه اخیر توسط گروه های خارجی و ایرانی اطلاعات و …