خانه / مکان گردشگری / امامزاده سید عیسی
امامزاده سید عیسی کوهرنگ
امامزاده سید عیسی کوهرنگ

امامزاده سید عیسی

بقعه نخست امامزاده مشهور به «سید عیسی » در میان روستای تاریخی سرآقا سید، در ۵۵ کیلومتری کوهرنگ و ۱۳۲ کیلومتری شهرکرد واقع شده و یکی از جاذبه های منحصر به فرد گردشگری است.

بنای قبلی که از خشت و گل بود در سالیان اخیر تخریب و به جای آن بنایی زیبا و دارای ایوان، گلدسته، گنبد و ضریح ساخته شد. بقعه به صورت مربع و به ابعاد ۱۰×۱۰ متر است که در وسط آن چهار ستون آهنی به فاصله ۵ متری از همدیگر تعبیه شده تا جهت برقراری سقف و گنبد خانه باشد. در وسط این ستونها، ضریح بسیار عالی از نوع آب طلا و نقره نصب است که روی در آن نوشته شده: «ضریح مطهر امامزاده سید عیسی سرآقا سید از نوادگان امام موسی بن جعفر علیه السلام که با مدیریت اداره اوقاف و امور خیریه استان چهارمحال و بختیاری که در سال ۱۳۸۵ ساخته و نصب گردید. طراحی و ساخت و قلمزنی سید مرتضی احمدی ».

تمام دیوارهای بقعه با کاشی خشتی لعابدار در زمینه گل و بوته تزیین یافته و بر شکوه بارگاه افزوده است. گنبد بنا به صورت شلجمی و به قطر ۳ و ارتفاع ۴ متر است و در ساقه آن ۴ پنجره جهت نورگیری طراحی شده است.

تمام نمای زیر گنبد کاشی کاری شده و نمای خارجی آن ورق زرد می باشد.

۵ بیت شعر در مدح امامزاده سروده شده که از قرار ذیل است:

ای که هستی زائرش پا بی ادب اینجا منه
ز آل پاک شافع یوم الحساب است این مکان
هر که سوگندش خورد بی جا به جانش
صد خطر می رسد تا داند او جای حساب است این مکان
گر شمیم روضه فردوس را نشنیده ای
بشو اینجا منبع عطر و گلاب است این مکان
هر که شک آورد بی شک نطفه اش دارد خلل
نیّر اعظم شهان زیر حساب است این مکان
هر که چون سیار مدفون است اندر روضه اش
نیست بهر او حسابی، بی عقاب است این مکان 

نسب شریف امامزاده سید عیسی با پنج واسطه به امام هفتم علیه السلام می رسد که از قرار ذیل است:

سید عیسی بن حسن بن یحیی بن ابراهیم بن حسن بن عبدالله بن امام موسی کاظم علیه السلام.

وی سیدی جلیل القدر، عالمی فاضل و فقیهی بزرگوار بود. علامه جلیل مرحوم آقا میرزا عطاء الله صاحب روضات در ظهر کتاب رجال بحر العلوم درباره ایشان نوشته است: «کان من ازهد اهل زمانه کما نقل عن جماعه من الثقات. » آقا سید عیسی که به سید صوفی نیز مشهور بود. دارای حالات صوری معنوی، زهد سرشار، صاحب کشف و کرامات بود و در علم جبر نیز تبحری داشت و از مردم منزوی بود.

او اکثر اوقات در کهف و مغارات معتکف بود و با مردم کمتر الفت می نمود تا سرانجام در موضع تمام الکاء بورجان از توابع لرستان بختیاری وفات می یابد و در این مکان دفن می شود. سید عیسی دارای چهار پسر بود که یکی از آنان سید ابراهیم نام داشت، سه فرزند دیگر او به اسامی سید علی مشهور به سید علی الاحول و سید محمد و سید محمود نام داشتند و هر یک از بزرگان سادات بودند و نسل های آنان در شیراز، اصفهان و
خوانسار و نجف آباد و گلپایگان منتشر می باشد. شجره نامه آیه الله سید حسین خوانساری رحمه الله به این خاندان متنهی می شود. متاسفانه در منابع موجود هیچ اشاره ای به تاریخ وفات این بزرگوار نشده است.

اما با وجود واسطه ها در نسب شریف وی می توان گمان زد که وی در دهه آخر قرن چهارم هجری وفات یافته باشد.

0
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *