خانه / مکان گردشگری / امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون
امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون شهرکرد
امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون شهرکرد

امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون

از جمله امامزاده های معروف و مورد احترام مردم استان چهارمحال و بختیاری، امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون یا امامزاده دو معصوم شهرکرد است. پدر ایشان «ابراهیم مجاب » نام دارد و با چهار واسطه به امام موسی کاظم (ع) می رسد.

بقعه این دو امامزاده از بناهای قدیمی و تاریخی شهرکرد به شمار می رود و در هسته مرکزی و بافت قدیمی شهر قرار دارد. با این که از بانیان اولیه این امامزاده تار یخ و سندی دقیق در دست نیست، ولی از مندرجات کتاب های تاریخی و آثار تاریخی و قبرها و ساختمان های اطراف، می توان دریافت که این اثر تاریخی و مذهبی مربوط به قبل از دوره اتابکان لرستان بوده است و آنان نیز د

ر عمران آن همت گماشته اند.

بعدها بقعه رو به خرابی و ویرانی گذاشته بود تا این که در زمان صفویه و دوران کریم خان زند و دوره قاجار، پس از تعمیرات گوناگون به این وضع فعلی باقی مانده است و با همت بزرگان و علماء و اهالی محل و به دستور «مسیر سید محمد امام جمعه » تجدید بنا شده بود. در واقع سبک فعلی ساختمان امامزاده یادگاری از دوره قاجاریه است که بازسازی و مرمت اساسی شده است.

بنای این امامزاده شامل بخش های مختلفی چون ایوان ورودی، سر در، هشتی، صحن، ایوان اصلی، بقعه و بناهای الحاقی است. ایوان اصلی امامزاده شامل چهار ستون سنگی کتیبه دار و طاق های معلق هلالی است که سطح خارجی آن کاشی کاری شده است. پلان بقعه هشت ضلعی و دارای گنبد آجری دو پوش است که در زیر گنبد نقاشی های بسیار زیبای اسلیمی با موضوعات گل و مرغ و تلفیقی از آیات قرآنی دیده می شود.

سر در این امامزاده رو به طرف مشرق و دارای ایوانی است که بر روی دو ستون سنگی جلو خان قرار دارد. در ورودی امامزاده دو لنگه از چوب چنار و زنجیری به آن آویزان است که به آن دخیل می بندد. اطراف ایوان و سر در با کاشی های گل و بوته خشتی هفت رنگ مفروش شده و در بالای در، سنگ لوح های اشعار بر روی آن کنده کاری شده که عینا بر اطراف ستون های سنگی تالار داخلی امامزاده نیز تکرار گردیده است.

در دو طرف ایوان در دو سکوی سنگی پارچه ای به ابعاد ۷۰ / ۲ × ۰ متر نیز زینت بخش می باشد.

دهلیز آن مربع شکل و رو به روی در ورودی بر بدنه یکی از طاقچه ها لوحه سنگی است که اشعار از «میرزا یوسف ضیاء » مربوط به سال ۱۳۴۰ بر روی آن نوشته شده است.

ساختمان اصلی امامزاده در سمت مغرب واقع شده و شامل یک ایوان وسیع طولانی است که بر روی چهار ستون سنگی استوار است و در اطراف آن اشعار زیبایی به خط نستعلیق «سید مصطفی نبوی » خطاط معروف محل حجاری گردیده و در دو طرف دیوار نقاشی های مذهبی و حوادث کربلا بر روی گچ ترسیم شده است.

در قسمت خروجی، سقاخانه ای است که در نبش آن دو سنگ قبر تاریخ ۱۰۲۳ و ۱۰۱۳ قمری نصب شده است. یک کتیبه سنگی نیز در سمت چپ دالان امامزاده در یکی از اتاقچه ها نصب شده که ظاهرا بیان کننده تذکره این دو معصوم حلیمه و حکیمه خاتون بنت سید ابراهیم مجاب ابن سید محمد ابن امام موسی کاظم (ع) است.

در کتیبه ای دیگر این اشعار نوشته شده است:

«ستون خانه تقدیس مقتدای انام
امام جمعه دهکرد مرجع احکام
رواق صحن، دو معصوم را چو دید خراب
ز جان و دل پی تعمیر او نمود اقدام
سمی سید بطحی محمد آن که بود
سلیل شاه ولایت پناه گاه انام
شدند اهل ولایت ز جان و دل حاضر
پس اطاعت فرمانش از خواص و عوام
هزار و سیصد و سی بود که از پی هجرت
رواق صحن دو معصوم پاک گشت تمام »

داخل رواق که به مساحت ۸×۸ متر و هشت ضلعی است در وسط ضریح مشبک فلزی قرار دارد که تقریبا دو متر در دو متر ابعادش می باشد و در داخل آن دو قبر متصل به هم واقع شده و بر روی معجر چوبی آن تاریخ ۱۲۸۶ قمری خوانده می شود.

بر روی در دست راست و چپ مطالبی درباره بانی آن «حاجیه خورشید بیگم » نوشته شده است. ولی تاریخ تعمیر آن مربوط به سال ۱۳۳۰ قمری است. به طور کلی مساحت بقعه ۷۰ متر مربع و مساحت کل بنا ۷۵۰ متر مربع است. مساحت فعلی مجموعه عرصه و اعیانی امامزاده ۲۰۰۰ متر مربع است.

به لحاظ دارا بودن ویژگی های معماری و تاریخی این بنا به شماره ۲۵۸۹ در تار یخ ۲۷ / ۱۱ / ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

0
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *