خانه / مکان گردشگری / بادره سمی (دره ای سرسبز و خیره کننده)
بادره سمی
بادره سمی

بادره سمی (دره ای سرسبز و خیره کننده)

بادره سمی در استان چهارمحال و بختیاری و در شهرستان اردل و در میانکوه بختیاری ۲۰ کیلومتری جنوب پهن دشت دیناران واقع است.

در این منطقه که به نام بادره سمی ستمگر معروف است بناهای بسیار کهنی به چشم می خورد که سنگ سنگ آن نشان ورقی از تاریخ است.

به روایت کهنسالان قوم، این حاکم جبار شخصی بود به نام سمی ستمگر که از میانکوه تا سوسن حکومت می کرده. این دره به طول هشت کیلومتر همانند دره آنخ آمون در کشور مصر بازتاب تاریخی عظیمی دارد.

سنگ های سیاه چیده شده روی هم و آثار کشاورزی فراوان، قلاع بلند و رفیع در دو طرف حاشیه رودی که در این دره سرسبز روان است کشاورزی پر رونق آن زمان را گواهی می دهد.

شیارها و کنده کاری ها و سنگچین ها، آب شرب مورد نیاز مردم آن روزگار را از رودخانه به آنها می رسانده است.سنگ های تراشیده که به صورت مربع شکل از ابتدای دره تا پایان آن در کنار و داخل رودخانه افتاده اند نمودار زندگی ما قبل تاریخ است.

بالای قسمتی از دره، پایه ها و ستون های قلعه ای نمودار است که روی صخره ای بسیار بلند ساخته شده است که از لحاظ امنیتی و در هر شرایطی به نحو احسن مدافع قلعه و ساکنان آن بوده است.

در ضلع غربی قلعه که ارتفاع صخره بیشتر از قسمت های دیگر آن است نمای آن چشم بیننده را به خود جلب می کند که بسیار با عظمت بوده و با یک معماری برجسته ای ساخته شده است.

این بنای خیره کننده در سه بعد به وسیله آجرهای مخصوص (چارو) به فرم مخروطی ساخته شده و بعد چهارم آن مکعب شکل و صخره ای است و جای نگهبانی از قلعه بوده است و دیده بان در این قسمت قرار می گرفته.

این قلعه بر اثر عوارض جوی در طول تاریخ و سالیان دراز بالا و پایین آن ریخته شده و از پایین که به آن نگاه می کنی پلکان سنگی به خوبی نمایان است.

بر طبق روایات سینه به سینه، بزرگان قوم می گویند این قلعه ها در عهد پیشدادیان ساخته شده و حدود ۲ قرن قبل از اسلام توسط ستمگری به نام سمی جبار بازسازی شده اند که وی به وسیله بختک دوم جد طوایف دیناران کشته شد.

نکته دیگر که در این دره سرسبز ( بادره سمی ) قابل توجه است این که درست در مقابل قلعه با فاصله ۱۵۰۰ متری در دل صخره ای بسیار عظیم و رفیع که ارتفاع آن بیش از ۵۰۰ متر می باشد آثار کنده کاری عجیبی وجود دارد و این که در دل این صخره بزرگ آثار پلکانی که در قلب این صخره تراشیده شده از نقطه صفر تا به فاصله ۱۲۰ متری به وضوح هویداست.

انتهای پله ها که به ارتفاع بیش از ۱۲۰ متر است در دل صخره سنگ گبر (بردگور) تراشیده شده که به نظر می رسد بسیار عمیق باشد. بنابر این با قرار دادن اشیای قیمتی در آن محل کنده کاری و بستن درب آن با سنگی دایره شکل دیگر کسی نمی توانست دسترسی به آن داشته باشد.

حتی با امکانات امروزی دسترسی به آن بسیار مشکل است زیرا نقطه صفر صخره دارای شیب تند سنگلاخی است. این محل معروف است به صخره گنج به این معنا که در آن گنج نهفته است.

در دو طرف رود خروشان بادره سمی که در میان پرتگاه های بسیار مخوف ادامه راه می دهد بناها و یک سنگفرش قدیمی وجود دارد. این بناها و ساختمان های ساروجی در طول زمان گاه و بیگاه در معرض تهدید سیلاب های شدید قرار گرفته اند و به خرابه تبدیل شده اند. در حوالی این رود که مسیر تقریبا ۱۰ کیلومتری خود را در بستر صخره ها با امواج خروشان می پیماید تا به شاخه ای از کارون بریزد آثار بناهای خرابه ای که تمدن کهن را نشان می دهد مشهود است.

روستای ۱۰ خانواری بادره سمی در این دره واقع است و در کنار آن بقایای یک روستای قدیمی وجود دارد.در این محل تخته سنگ های عظیم، خشت های بزرگ پخته و گورستان های وسیع و ظرف های سفالین زیادی وجود دارد.

این رود پر امواج در کنار روستای دم آب و ۳ کیلومتری پل قدیمی « مورد » که احتمال می رود مرتبط به دوره اشکانی باشد به شاخه ای از کارون می ریزد.

روستای تقریبا مخروبه دیگری در این دره وجود دارد که آثار قلعه بسیار رفیع در این روستا به چشم می خورد این محل دارای چشمه گوارایی است که زمستان ها گرم و تابستان ها خنک می باشد همچنین سنگ بسیار بزرگی که در عهد باستان آن را به صورت سنگ آسیاب تراشیده و برای خرد کردن سنگ های سیاه جهت ساختن ساروج به کار می بردند در این محل وجود دارد این سنگ توسط ارابه مخصوص به اسب و یا قاطر بسته می شد و روی سنگ های سیاه می غلطاندند تا مواد مورد نیاز به دست آید.

این مخلوط  ساروج( مواد بسیار مقاومی است) در ۳ کیلومتری این آثار روستای ۵۰ خانواری دهدلی قرار دارد. در این دهکده نیز آثار سه قلعه بزرگ قدیمی دیده می شود که در حال حاضر به مخروبه تبدیل شده اند.

0
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *