خانه / مکان گردشگری / روستای آتشگاه
روستای آتشگاه
روستای آتشگاه

روستای آتشگاه

موقعیت جغرافیایی روستای آتشگاه

روستای آتشگاه از توابع بخش طلایه شهرستان لردگان با مختصات جغرافیایی ۵۱ درجه طول شرقی و ۳۱ درجه و ۱۴ دقیقه عرض شمالی، در ۴۵ کیلومتری شهر لردگان و در فاصله ۲۱۵ کیلومتری از شهرکرد ، مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

روستای آتشگاه از جنوب و جنوب غربی به کوه شورم جلاله و از شمال به کوه ریگ محدود است.

ارتفاع این روستا از سطح در یا ۱۳۰۰ متر است. آب و هوای آن در فصل های بهار، پاییز و زمستان معتدل و خنک و در تابستان گرم است.

وجه تسمیه نام روستا

آتشگاه به معنی محل آتش است که در اصل آتشکده محل بر پایی روشنایی آتش زرتشتیان بوده است.

جاذبه های گردشگری روستای آتشگاه

قدمت آتشگاه به دوره قاجاریه بر می گردد. این روستا در گذشته از ییلاقات عشایر بختیاری بوده و به مرور زمان به روستا تبدیل شده است.
دره آتشگاه یکی از زیباترین و دیدنی ترین فضاهای تفرجگاهی است که از حد فاصل پستی و بلندی های آن آبشارهای متعددی سرازیر می شود.
در فاصله ۲۰۰ متری دره، دو آبشار نسبتا بزرگ وجود دارد که زیبایی و شکوه نسبتا چشمگیری دارند. فضای پیرامون این آبشارها به ویژه در تابستان از نواحی فرح بخش روستایی محسوب می شود و گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کنند.
کوه های آهکی اطراف روستا سبب پدید آمدن غارها و چشمه سارهای متعددی در اطراف روستا شده است. یکی از این غارها در داخل روستا واقع شده و مورد
توجه کوه نوردان و علاقه مندان به ورزش غارنوردی است.
رودخانه خرسان از جنوب روستا عبور می کند و مزارع و شالیزارهای ساحلی را سیراب می کند. تفرجگاه های حاشیه رودخانه خرسان چشم انداز های بسیار زیبایی دارد و به ویژه در فصل بهار، پاییز و زمستان، گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.
جنگل های پیرامون روستا با درختان کهنسال بلوط، گردو، بادام کوهی و زالزالک، از جمله تفرجگاه های روستاست که گردشگران طبیعت دوست را در فصل های مساعد به خود جلب می کند.
فعالیتهای اقتصادی مردم روستا عموما زراعت و دامداری است. گروهی از مردم روستا در بخش خدمات و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.

راه های ارتباطی

روستای آتشگاه از طریق شهر لردگان قابل دسترسی می باشد.

0
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *