خانه / مکان گردشگری / روستای دزک
روستای دزک
روستای دزک

روستای دزک

موقعیت جغرافیایی روستای دزک

روستای دزک از توابع شهرستان کیار با مختصات جغرافیایی ۵۰ درجه و ۵۷ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۵ دقیقه عرض شمالی، در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرکرد قرار دارد.

این روستا از اطراف به کوه برف پیر و کوه تاپو محدود شده است.

روستای دزک از سطح در یا ۲۲۳۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن معتدل و خشک است به طوری که در فصل های بهار و تابستان دلپذیر و در زمستان سرد است.

وجه تسمیه نام روستا

با توجه به اطلاعات مندرج در فرهنگ لغت معین، دز یا دژ، قلعه و حصار را گویند و در مورد «ک » هم علامت تصغیر است و هم معنی مکان م یدهد پس دزک محل دژ یا بیانگر دژ کوچک است.

روستای دزک

روستای دزک از روستاهای قدیمی استان چهارمحال و بختیاری است. این روستا در گذشته از اتراقگاه های خوانین و عشایر بختیاری بوده است. قلعه دزک و حمام قدیمی آن از آثار تاریخی دوره قاجاری است.
اقتصاد این روستا بر فعالیت دامداری، زراعی، باغداری، صنایع دستی و امور خدماتی استوار است. پرورش دام، طیور و تولید گوشت، پشم و فراورده های لبنی نشانگر رونق دامداری در این روستاست.

جاذبه های گردشگری

روستای دزک به دلیل استقرار در یک ناحیه کوهستانی، مناظر طبیعی بکر، چش ماندازهای زیبا و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد.

باغات وسیع و سرسبز، مراتع حاصلخیز، ارتفاعات پیرامون، با غارهای طبیعی و آثار تاریخی به جامانده از گذشتگان، اهمیت و جذابیت گردشگری به این روستا بخشیده است.
باغات امیرآباد و باغ بالا از جاذبه های طبیعت زیبای روستای دزک است. این باغات چشم اندازهای زیبایی دارند و هر ساله گروه زیادی از گردشگران را به سوی خود جذب می کنند.
قنات گیلنگ نیز از دیگر جاذبه های روستا است.
اطراف این قنات تفرجگاه بسیار مناسبی برای گردشگران شمرده می شود.
غار تخت (مشهد طلب) و غار کوه تاپو، از مهمترین غارهای آهکی ارتفاعات اطراف روستا هستند که چشمه سارانی نیز در آن ها جر یان دارد.

در فصول مختلف، سال گردشگران و طبیعت دوستان داخلی و خارجی از این غارها دیدن می کنند.

ساختار کوه های آهکی و تحولات داخلی آنها در طی دوره های زمین شناسی موجب پیدایش حفره های وسیع و طولانی به نام غار شده اند.
کوه برف پیر یکی دیگر از جاذبه های طبیعی روستا است که در زمستان پوشیده از برف می شود و چشم انداز بسیار زیبایی می یابد. این کوه برای علاقه مندان به کوه نوردی محیطی مناسب و جذاب است.
بنای عمارت قلعه دزک از جمله آثار تاریخی جالب و دیدنی روستا است. قلعه دزک، توسط لطفعلی خان امیر مفخم بختیاری، با تاثیر پذیری از معماری قصرهای اروپایی ساخته شده است.
جالبترین قسمت این قلعه، تالار سفره خانه و اتاق آیینه آن است. وسعت این قلعه ۵۰۷۶ متر مربع و دو طبقه است. علامه علی اکبر دهخدا در زمان انقلاب مشروطه، مدتی در این قلعه زندگی کرده است.

راه های ارتباطی

روستای دزک از طریق شهرهای فارسان، شهرکرد،شلمزار و بروجن با جاده آسفالت قابل دسترسی است.

2+
2+

Check Also

صنایع دستی چنته

صنایع دستی

بر اساس مطالعات انجام شده در سه دهه اخیر توسط گروه های خارجی و ایرانی اطلاعات و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *