خانه / مکان گردشگری / روستای سوادجان
روستای سوادجان
روستای سوادجان

روستای سوادجان

موقعیت جغرافیایی روستای سوادجان

روستای سوادجان در فاصله  ۴۴ کیلومتری از شهرستان شهرکرد ، مرکز استان چهارمحال و بختیاری  و سومین روستای بزرگ بخش سامان بوده که در حاشیه محور اصلی رودخانه زاینده رود قرار گرفته است،

این روستا از سمت شمال شرقی به کوه برون قوش محدود می شود و رودخانه زاینده رود در حاشیه غربی آن جریان دارد. روستای سوادجان از سطح دریا ۱۹۰۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان، دلپذیر و در زمستان، سرد و خشک است.

وجه تسمیه نام روستای سوادجان

این روستا در ابتدا به نام قره باغ ( باغ سیاه ) بوده که بنا به روایات بزرگان ساکنان اصلی آن از ایل شاهسون آذربایجان بوده که در زمان شاه عباس اول پس از انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان در این مکان سکونت گزیدند.

سوادجان از دو جزء سواد و جان تشکیل شده که سواد به معنی علم و روستا و جان یا گان به معنی مکان و جا است بنابراین سوادجان یعنی جایی که علامت روستا دارد. عده ای هممعتقدند که مردم این شهر، باسواد بوده و سواد را به اندازه جان خود دوست داشته اند به همین خاطر سوادجان نامیده شده است.
سوادجان از روستاهای قدیمی استان است که تاریخ شکل گیری این روستا به اوایل دوره صفوی مربوط می شود. ساکنین امروزی روستای سوادجان از اعقاب قزل باشان شاهسون هستند که پس از انتخاب اصفهان به پایتختی، همراه شاه عباس صفوی از آذربایجان به این ناحیه مهاجرت کرده اند.

درآمد اکثر مردم این روستا از فعالیت های زراعی، دامداری، صنایع دستی و امور خدماتی تامین می شود.

جاذبه های گردشگری

این روستا دارای پتانسیل های خاص بوده که می توان به قابلیت های گردشگری و تاریخی آن اشاره نمود همچنین بخاطر قابلیت های فرهنگی، بافت روستا، اکوتوریسم(گردشگری طبیعت) و وجود باغ های سرسبز و درختان سر به فلک کشیده در حاشیه زاینه رود بعنوان یکی از روستاهای برگزیده (هدف)گردشگری کشور انتخاب شده است این روستا از دو قسمت بافت قدیم و جدید ساخته شده است که بافت قدیم آن را دالان های زیبا و قدیمی به قدمت افزون بر ۶۰۰ سال که مربوط به دوره صفویه می باشد و بافت جدید را ساختمان های نوساز تشکیل می دهند.

روستای سوادجان با داشتن موقعیت دره ای و ساحلی و بافت تاریخی و دالان های سرپوشیده معابر دارای ارزش گردشگری و تفرجگاهی است. عمده ترین جاذبه های طبیعی این روستا در تنوع پوشش گیاهی و حیات وحش پیرامون روستا جلوه گر شده است. باغات انبوه میوه در روستای سوادجان از جاذبه های ارزشمند طبیعی به شمار می آیند و به ویژه در فصل بهار بر زیبایی های روستا می افزایند.

غار آهکی و کوه محلی قیس از دیگر جاذبه های طبیعی این روستا است. فضای اطراف این غار آهکی از گل ها و گیاهان خود رو پوشیده شده است.
زیارتگاه سید سلیمان مورد احترام مردم روستا است و برخی مراسم عمومی از جمله عزاداری های ایام محرم در آن برگزار می شود.
کوه چهل خشت یکی از ایل راه های کوچ عشایر است. طبیعت بکر و چشم انداز سرسبز، فصل های بهار و تابستان آن را به پدیده ای حیرت انگیز تبدیل کرده است.

زبان و مذهب

مردم روستای سوادجان به زبان ترکی محلی سخن می گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

راه های ارتباطی

روستای سوادجان از طریق شهرکرد، بن ، سامان و چادگان با جاده ی آسفالت قابل دسترسی است.

1+
1+

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *