خانه / مکان گردشگری / غار آقاسید عیسی
شهرستان فارسان- غار آقاسید عیسی
شهرستان فارسان- غار آقاسید عیسی

غار آقاسید عیسی

غار آقاسید عیسی

این غار در فاصله ۴۴ کیلومتری غرب شهرکرد، ۱۰ کیلومتری غرب شهر فارسان و به فاصله یک کیلومتری شمال روستای بیدگل واقع شده است. از این مسافت، ۴۴ کیلومتر آسفالت و یک کیلومتر جیپ رو است. دهانه غار در طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۲۹ دقیقه و عرض ۳۲ درجه و ۱۶ دقیقه با ارتفاع تقریبی ۵/ ۴ متر در انتهای دره کم شیبی قرار گرفته است. ابتدای دهانه به وسیله اهالی تراس بندی شده و محل مناسبی برای
نشستن، استراحت و تفریح می باشد. مسیر غار با شیب ۳۰ درجه به طرف عمق زمین پیش می رود و دارای پیچ و خم زیادی است. چند مورد فندیل نیز در داخل غار مشاهده می شود.

تالارها

تالارهای غار از ارتفاع زیادی برخوردار نیستند در میان غار دریاچه زیبایی وجود دارد و تنها پرنده ای که در این غار زندگی می کند خفاش است.

آبشار

در داخل غار آبشاری به ارتفاع ۷/۵ متر وجود دارد که با بالا رفتن از آن به دو راهی بر می خوریم با یک اطاقک به ابعاد ۵/ ۳ در ۵/ ۴ متر و به بلندی سقف ۱۰ متر. در این غار نشانه هایی دال بر سکونت انسان یافت نشده است. در نزدیکی غار، چشمه ای از داخل زمین می جوشد و به زیبایی این مکان می افزاید. غار آقا سید عیسی نیز مانند پیرغار دارای اهمیت مذهبی بوده و مورد احترام اهالی منطقه است.

وجه تسمیه

در مورد وجه تسمیه این غار عقیده بر آن است که یکی از سادات به نام سید عیسی و همراهانش از ده چشمه جهت راهنمایی و ارشاد اهالی شهر گوجان به طرف این روستاحرکت کرده اند. بزرگ روستا به نام منجل جهت جلوگیری از ورود سید و یارانش افرادی را به سرپرستی پسرش اعزام داشته که در بین راه درگیری شروع شده و پسر منجل کشته می شود. اهالی روستا خشمگین شده و جهت گرفتن انتقام، سید و یارانش را تعقیب می کنند که دو نفر از یارانش کشته می شوند و هم اکنون مقبره آن دو در روستای گوجان زیارتگاه اهالی است. سید عیسی به طرف غار آهکی فرار می کند. می گویند وقتی وارد غار شده او را دیده اند و بعد از آن او را هرگز ندیده اند. بعد از سالها سید را در روستای سر آقا سید کوهرنگ دیده اند که فوت کرده و مقبره اش در آن روستا است.

1+
1+

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *