خانه / مکان گردشگری / غار سراب امیدآباد
غار سراب امیدآباد

غار سراب امیدآباد

غار سراب امیدآباد

پس از طی مسافتی حدود ۵۶ کیلومتر از شهرکرد به سمت جنوب غربی و گذر از شهرهای فارسان ( ۱۸ کیلومتری غرب شهر) و باباحیدر در فاصله ۷ کیلومتری شهر باباحیدر در مسیر زیبا و معتدل روستای امید آباد به دهانه غار می رسیم.

دو دهانه باز به سینه کوه که از یکی آبی خروشان و خنک بیرون می آید و دهانه دیگر خشک است. فاصله این دو دهانه ۲۰ متر است. امتداد این دهانه ها در عمق ۱۲۰ متری به حوضچه های آبی می رسد که بدون استفاده از امکانات غواصی عبور از آن ها ممکن نیست.

ورودی غار حدود ۲۰ متر بالا تر از مظهر چشمه واقع شده است و در جهت جنوب غربی و غرب به سمت داخل امتداد می یابد. کف این قسمت از غار که به عمق متوسط ۳ سانتیمتر از خاک پوشیده شده است حدود ۱۵۰ متر طول دارد. در دالان طویل غار، قندیل های آهکی زیبا ( استلاگمیت و استلاکتیت ) به وفور وجود دارد. فرآیند تشکیل و توسعه این قندیل ها توسط آبهایی که در حال چکیدن از سقف غار است ادامه دارد. در بعضی نقاط، قندیل ها از سقف به زمین متصل شده و تشکیل ستون های آهکی را داده اند.

در کف و دیوارهای این قسمت از غار حوضچه های آب زلال و گوارا چشم انداز خاصی را به وجود آورده است. حداقل سن غار با توجه به طول قندیل های مشاهده شده و رابطه زمانی مربوطه حدود ۱۵۰ هزار سال برآورد شده است.

0
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *