خانه / مکان گردشگری / غار سوخته ۱
شهرگردی
شهرگردی

غار سوخته ۱

معنی نام (وجه تسمیه): واقع شدن غار روی کوه سوخته N) : ‘۰۱ ˚۳۲ ) عرض جغرافیایی دهانه غار E) : ’42 ˚۵۰ ) طول جغرافیایی دهانه غار موبایل نوکیا : نوع جی پی اس

تعداد دهانه غار : ۱ دهانه

استان : چهارمحال و بختیاری

نزدیکترین شهر : اردل

نزدیکترین روستا : –

نشانی محل غار :

برای رسیدن به این چاه غار چندین راه وجود دارد. بهترین راه، حرکت بسوی اردل از طریق تنگ درکش ورکش است، ابتدای تنگ با طی حدود ۴۰۰ متر بعد از گذر از پل اول (قبل از محل تلاقی دو رودخانه) دست چپ جاده، وارد مسیر جاده خاکی سربالایی (حدود ۳۰۰ متر قبل از پل دوم) شده و این مسیر را که تردد با خودروی شاسی بلند یا وانت از آن امکان پذیر است را تا انتها ادامه داده و سپس از طریق پاکوب کف دره ادامه مسیر داده قبل از رسیدن به گردنه خود را روی یال دست راست کشیده دهانه بزرگ غار با یک مجموعه دهانه کوچک نمایان می شود.

طول غار : ۵۰ متر

عمق غار : ۲۰ متر

نام عکاس : محمدی

توضیحاتی درباره نوع غار : واقع شدن غار در بغل قیف بزرگ روی کوه باعث شده که حجم زیادی برف در زمستان داخل این غار شود و همچنین آب حاصل از نشست، آب شدن تدر یجی برف های اطراف به این چاه روانه میشود

شرحی از پیمایش و ابزار مورد نیاز :

پیمایش فنی است و احتیاج به ست SRT می باشد. روی یک دهانه کوچک با استفاده از بلوک سنگ مناسب کارگاه برقرار شد و ۱۵ متر فرود معلق صورت پذیرفت. کف چاه به ارتفاع بیش از ده متر برف انباشته شده بود که به لحاظ عدم امکان بررسی و پیمایش کامل، وجود راهرو یا چاه های بعدی و همچنین بدست آوردن عمق و طول واقعی غار میسر نگردید و پاسخ به این موارد به زمانی مناسب تر و پس از پیمایش کامل محول شد.

جانداران داخل غار : کلاغ در ۱۵ متر اول

اطلاعات، داستانها و افسانه های اهالی در مورد غار :

عشایر ساکن در منطقه عنوان کردند که در سالهای دور، تابستان ها برای خانها و اربابان محلی از این چاه برف بیرون آورده می شده.

0
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *