خانه / مکان گردشگری / مسجد جامع سامان
مسجد جامع سامان
مسجد جامع سامان

مسجد جامع سامان

مسجد جامع سامان از مساجد تک شبستانه و قاجاری سامان است و شبستان آن به شکل ستوندار با ستون سنگی و سه ردیف تاق کلمبو است. دور شبستان دارای آزاره آجری با نقش خفته راسته و طاق های آن آجری با نقوش متنوع است. ورودی مسجد به شکل تو رفته و در شمال شبستان تاریخی واقع شده و پس از آن هشتی آجری با درهای مشبک چوبی قرار دارد.

مسجد جامع سامان مربوط به دوره قاجار است و در شهر سامان (واقع در شهرستان سامان) خیابان سعدی، کوچه شهید مردانی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۶۷۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد سامان در محله مسجد جامع یا میانه شهر سامان قرار دارد. این مسجد دارای یک شبستان و دو ورودی در شمال خاوری و جنوب باختری می‌باشد که ورودی شمال خاوری به شکل هشتی و با گنبدی عرقچین ساخته شده است.

شبستان مسجد پلانی مستطیل شکل دارد و به شیوه طاق و چشمه بر روی هشت ستون سنگی مشعلی شکل استوار شده است.

مسجد سامان فاقد تزیینات خاص است و رسم بندی‌هایی که از آجر و در نمای ورودی شمال مسجد به کار رفته تنها تزیینات آن است. مصالح مورد استفاده در این مسجد که قدمت آن به دوره قاجاریه می‌رسد، عبارتند از: آجر، گچ و ساروجاین مسجد بر روی شالوده بناهای قدیمی در دوره قاجار تجدید بنا گردیده است ودر چندین مرحله بواسطه علما و بزرگان محل تکمیل گردیده است.

این مسجد دارای شبستانهای وسیع و دیوارههای مجلل است که از آجر ساخته شده است. مسجد جامع سامان که در زمان صفویه ساخته شده است، ۲۰۰ سال قبل به دست معماران ماهری مرمت گردیده است.

این مسجد قبلا دارای فلز با ارزشی بوده است که هم اکنون اثری از آن در مسجد نیست. معماران شهر، شکل آن را در سردر غربی مسجد جامع سامان با گچ کشیده‌اند.

در شهر سامان علاوه بر مسجد جامع سامان، مسجد ابوالفضل نیز وجود دارد که در خیابان عمان قرار دارد و دارای ۳ حسینیه به نامهای حسینه ارشاد، حسینه قائم آل محمد و حسینیه صاحب الزمان می‌باشد.

0
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …