خانه / مکان گردشگری / مسجد جامع شهرکیان
مسجد جامع شهرک
مسجد جامع شهرک

مسجد جامع شهرکیان

شهرک، در ۶ کیلومتری جنوب شرقی فرخشهر و شرق شهرکرد است. این روستا در نزدیکی خرابه های قدیمی شهر سرخ بازار قرار دارد و تاریخ احداث آن را به زمان دیالمه و خوارزمشاهیان نسبت می دهند. مسجد جامع این شهر که دارای شبستان زمستانی باسقف طاق و گنبدی با ستون های سنگی است، در ضلع شرقی صحن واقع و دارای ایوانی با کاربندی های آجری است. شبستان بهاره در ضلع جنوبی واقع است و دارای یک ایوان می باشد. در ضلع شمالی مسجد نیز ایوانی آجری به چشم می خورد.

این مسجد از گزند روزگار محفوظ نمانده است، احتمالا در حمله مغول خراب شده و مجددا به همت محب علی بیک، سردار ناصی نادرشاه بازسازی شده است.

مسجد کیان در ردیف مساجد دو ایوانه قرار دارد. این مسجد در دوران افشاریه و به دستور محبعلی بیگ  یکی از سرداران نادرشاه افشار که حاکم چهارمحال بوده  مورد تعمیر و مرمت و بازسازی اساسی قرار گرفت.

مسجد جامع شهرکیان، دارای شبستان زمستانی جالبی است و ساختمان آن با آجر مربع و قطور و با نهایت استحکام و استادی به انجام رسیده است. مسجد دارای حیاط مرکزی، شبستان زمستانه، گنبدخانه، ایوان و رواق هایی در غرب است. تاریخ این بنای با ارزش که بر سنگ لوح بسیار ظریف و مستطیل شکلی نوشته شده، ۲۷ محرم سال ۱۱۵۳ ه.ق است. بدنه حیاط دارای نمای آجری خفته راسته و نیم گنبدهای کاربندی شده است. گنبدخانه و ایوان شمالی هم به شکل آجری با نقوش متنوع حصیری و خفته راسته و با سه محراب ساخته شده است. این مسجد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

0
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *