خانه / مکان گردشگری / معدن دره شور روستای قلعه رشید
معدن دره شور روستای قلعه رشید
معدن دره شور روستای قلعه رشید

معدن دره شور روستای قلعه رشید

هرسال، اهالی و بویژه پیر زنان و زنان دو روستای قلعه رشید و شکرآباد، کار برداشت نمک را در معدن دره شور شهرستان اردل آغاز می کنند، که تا نیمه های فصل پاییز هم ادامه دارد.
معدن دره شور ، منهای مساحت اطراف آن که منبع انواع گیاهان دارویی است، بیش از ۳ هکتار مساحت دارد.

برداشت نمک در معدن دره شور ، به صورت دستی و سنتی، و درقالبهای بسیار زیبا و دیدنی انجام می شود، که برای مصارف خوراکی و همچنین استفاده احشام و حیوانات، حتی به بازارهای خارج از استان چهارمحال و بختیاری هم صادر می شود.

هر ساله با فرارسیدن تابستان و ماه خرداد، فصل برداشت نمک خوراکی از معدن روستای قلعه رشید آغاز می شود و نزدیک به ۴۰ نفر از پیرزنان و زنان دو روستای قلعه رشید و شکرآباد، کار آبیاری و برداشت نمک را در این معدن آغاز می کنند که تا نیمه فصل پاییز هم در این معدن نمک مشغول به کار می شوند.

فرایند برداشت نمک با وسایل سنتی، مانند لیسه و تیشه انجام و به قرص های نمک با اشکال و قالب های زیبا تبدیل می شود که بسیار زیبا و دیدنی است.

معدن نمک در ده کیلومتری شمال شرقی زمین های کشاورزی روستای قلعه رشید قرار دارد، که به عنوان منبعی برای ارتزاق پیرزنان و زنان بی سرپرست این روستا به
شمار می رود.

روستای قلعه رشید، از توابع شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، و در فاصله ۸۰ کیلومتری شهرکرد ، مرکز استان چهارمحال و بختیاری ، با ۱۶۰۰ نفر جمعیت است.
روستای شکرآباد هم با ۸۰۰ نفر جمعیت، در همسایگی و بالادست روستای قلعه رشید واقع شده است.

0
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *