خانه / مکان گردشگری / نظرگاه مادر و دختر گندمان
نظرگاه مادر و دختر گندمان
نظرگاه مادر و دختر گندمان

نظرگاه مادر و دختر گندمان

در شهر تاریخی گندمان، از توابع شهرستان بروجن، مقابل پارک آن زیارتگاهی وجود دارد که به نظرگاه مادر و دختر شهرت یافته و در کنار چشمه ای به همین نام – که ظاهرا به دلیل بی توجهی به آن و مسدود شدن راه های ورودی، آب آن بسیار کم شده – مورد احترام خاص زنان و دختران منطقه است. در گذشته دژی به نام قلعه مادر و دختر در این مکان وجود داشته که امروز نشانی از آن به چشم نمی خورد. نخستین بار محمد حسن خان اعتماد السلطنه در سال ۱۲۹۷ ه.ق از آن یاد می کند: «در قریه گندمان، ۱۰۰ خانوار جمعیت دارد … آب چشمه در دامنه کوه به قدر دو سنگ، امامزاده ای دارد معروف به مادر و دختر … ». اسکندر خان عکاشه (ضیغم الدوله) بیست سال بعد ( ۱۳۱۷ ه.ق) به اختصار از آن سخن گفته و می نو یسد: «با انگشت اشاره کرد به جانب کوه پشت گندمان که مدفن یکی از امامزاده ها است و این مقبره را مادر و دختر می نامند. چون این مقبره در دامنه کوه جنوب شرقی گندمان واقع است، مشهور است به کوه مادر و دختر، اسم همان امامزاده است. چشمه ای که به قدر دو سنگ آب دارد، از دامنه کوه جنب مقبره جاری است و اغلب املاک گندمان از این چشمه جاری مشروب می شود .» عده ای بر این اعتقادند که این اثر تاریخی، آرامگاه دو زن است و برخی نیز مدعی هستند تنها یک نظرگاه است و کسی در این محل دفن نشده است.

هر چند در باب این مکان تاریخی هیچ سند و مدرک و یا سنگ نوشته ای وجود ندارد اما عوام بر این باورند که مادر و دختری از خاندان امامت در روزگار عباسیان به این منطقه آمده و بر اثر سرمازدگی از دنیا رفته و در این محل دفن شده اند و با احداث حرم و رواق و گنبد بسیار کوچک به زیارتگاهی تقریبا زنانه مبدل گشته است. در مدخل ورودی بقعه معروف به گذرگاه امامان، سنگی سیاه که جای پای انسانی بر آن حک شده وجود دارد، که ظاهرا عقیده گندمانی ها بر این استوار است که متعلق به امام هشتم شیعیان علیه السام بوده و هر کس به آن توهین کند، دچار عذاب الهی شده و مادر و دختر او را سنگ می کنند.

ایزابا بیشاب که در ماه ژوئن ۱۸۹۰ م به گندمان سفر کرده، اشاره ای کوتاه به این اثر تاریخی داشته و می گوید: «در این روستا ۸ چشمه آب نزدیک به هم از زمین می جوشد که یک نهر بزرگی را تشکیل می دهند. در کنار دهکده امامزاده وجود دارد. »

به دلیل قرار گرفتن این نظرگاه در منطقه ای خوش آب و هوا در داخل شهر، روزهای پنج شنبه و جمعه، خانواده های گندمانی و بروجنی و روستاهای اطراف، جهت دیدار از زیارتگاه و تفریح و تفرج به این منطقه سفر کرده و از یک ساعت تا یک یا دو شبانه روز در آن جا اقامت می کنند. بنای زیارتگاه یک چهار طاقی ساده با یک گنبد بدون تزئینات است و به نظر می رسد آرامگاه قدیمی که به عصر قاجار تعلق داشت ویران شده و مجددا به طور کامل بازسازی و مرمت شده و فاقد ایوان و شبستان و حصار پیرامونی است.

 

0
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *