خانه / مکان گردشگری / پل بهشت آباد
پل بهشت آباد - اردل
پل بهشت آباد - اردل

پل بهشت آباد

پل بهشت آباد بر روی رودخانه بهشت آباد در استان چهارمحال و بختیاری و در ۶کیلومتری شهر اردل و به فاصله ۳۰۰ متری شمال شرقی روستای بهشت آباد واقع است.

بنای آن به دوره قاجار تعلق  دارد. آب بهشت آباد از به هم پیوستن آب کیار و آب جونقان در ابتدای تنگ درکش ورکش جریان می یابد.

پل بهشت آباد در انتهای صخره های درکش ورکش در محلی که صخره ها پایان می یابند و به نزدیکترین حد خود می رسند احداث شده است.

طول پل ۲۰ متر و عرض آن ۵/ ۳ متر است. ارتفاع پل تا سطح آب ۷ متر و مصالح آن از سنگ در بدنه و پایه ها و آجر در طاق دهانه است. این پل دارای یک دهانه با قوس جناقی است.
طاق پل از دو روش رومی در وسط و ضربی در کنار هها ساخته شده است. ظاهرا طاق اولیه از مصالح سنگ بوده و پس از تخریب، طاق کنونی با آجر بر روی بقایای
سنگی احداث گردید. عرض دهانه پل در پایین ۱۰ متر و ارتفاع آن ۳ متر است. فاصله راس قوس دهانه تا سطح پل ۱ متر است.

پایه های پل از سنگ وملات ساروج ساخته شده است. با توجه به وضعیت صخره ای موجود، عرض و ارتفاع پایه ها متفاوت و از ۱ متر در پایین به ۴ متر در بالا می رسد.
همچنین ارتفاع پایه ها در جهت شمال غرب ۴ متر تا طاق و در جنوب غرب ۵/ ۱ است.

سطح پل صاف است و طارمی های قدیمی آن از بین رفته اند. این پل در دهه های اخیر قبل از احداث پل جدید(در فاصله ۲۰ متری آن) با تیرهای آهنی و مصالح سیمان استحکام بخشی شده است.

قدمت اولیه پل به درستی مشخص نیست لیکن وضعیت کنونی دارای قدمتی صفوی است که در دوره قاجار مرمت شده است.

0
0

Check Also

صنایع دستی چنته

صنایع دستی

بر اساس مطالعات انجام شده در سه دهه اخیر توسط گروه های خارجی و ایرانی اطلاعات و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *