خانه / مکان گردشگری / پل خدا آفرین و ایل راه دزپارت
پل خدا آفرین و ایل راه دزپارت
پل خدا آفرین و ایل راه دزپارت

پل خدا آفرین و ایل راه دزپارت

پل خدا آفرین و ایل راه دزپارت در استان چهارمحال و بختیاری و درشهرستان کوهرنگ قرار دارد.

پل خدا آفرین و ایل راه دزپارت کوتاه ترین و نزدیک ترین راه ارتباطی خوزستان با مناطق مرکزی ایران، راه موسوم به بختیاری است که از مناطق صعب العبور بختیاری می گذرد.
این جاده که با نا مهای «دزپارت » ، « دسپارت » و «دسفارد » نیز شناخته می شود و بخشی از آن سنگ فرش بوده، جاده ای باستانی است که از دوره عیلامی ها، ساکنان دو سوی رشته کوه را در سرزمین فعلی بختیاری به هم متصل می کرد.

در دوره هخامنشی، اصفهان را به خوزستان (شوشتر- ایذه- اصفهان) مرتبط می ساخت.

شاید هم وجه تسمیه آن از « پارتها، اشکانیان » گرفته شده و پادشاه اشکانی از همین مسیر به حوزه حکمرانی « الیمایی ها » نفوذ کرده و آنها را مطیع خود ساخت یا بعد از سرکوب الیمایی ها از همین جاده رهسپار فلات مرکزی ایران شد و عبور سپاه پارت از این جاده سبب گردید که نام پارت بر آن اطلاق گردد.

ایل راه دزپارت که از قدیمی ترین ایل راه های منطقه است نام دیگرش « راه اتابکان » است که محل عبور قسمت مهمی از عشایر بختیاری است.
این راه نقاط عشایری شهرستان های بروجن و فارسان در استان چهار محال و بختیاری و شهرستان های ایذه ، رامهرمز و قسمتی از مسجد سلیمان و حومه اهواز در خوزستان را به یکدیگر مرتبط می سازد.

طول راه مزبور از چغاخور (محل ییلاقی برخی از طوایف دورکی) تا ایذه حدود ۲۰۰ کیلومتر است.
در قدیم قسمت مهمی از مال التجاره از طریق خوزستان و اصفهان از این راه حمل می شد.

پل خدا آفرین که به صورت پلکانی ساخته شده و از این نظر به ساختمان های دوره اشکانی و ساسانی شبیه است در بخشی از ایل راه دز پارت و در مسیر کوچ عشایر منطقه بازفت قرار دارد.

 

0
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *