خانه / مکان گردشگری / چشمه سرخون
چشمه سرخون
چشمه سرخون

چشمه سرخون

چشمه سرخون در شهر سرخون از توابع شهرستان اردل و در فاصله تقریبا ۱۴۰ کیلومتری مرکز استان چهرمحال و بختیاری  قرار گرفته است.

این چشمه در نهایت به کارون می ریزد. در زیر چشمه اکنون مجتمع های شیلات ماهی فعال می باشند.

سرخون مرکز بخش میان‌کوه شهرستان اردل است. سرخون به سه روستای سرخون اولیا، سرخون سفلی(ده شهبازی) و سرخون قیصری تقسیم میشود.

دو روستای سرخون اولیا وسفلی را اولاد ملا غریب و روستای سرخون قیصری را اولاد ملاقیصر که هر دو از فرزندان حاجعلی میباشند پوشش میدهند.

فامیلهای حیدری، قیصری، طهماسبی ،شهبازی،حدادی، عزیزی وشجاعی اکثریت سزخون را تشکیل میدهند. اهالی آن از طایفه اولاد حاج علی می‌باشند.

چشمه ی سرخون دارای ّآب سرد و گوارایی است . سرخون به معنای سرچشمه می‌باشد . خن، خون و خان در فارسی قدیم به معنای چشمه آمده . واژه ی خوانسار نیز به همین معنی است که در اصل خونسار بوده . بالای شهر خوانسار نیز چشمه‌ای وجود دارد .

سرخون مرکز منطقه میانکوه می‌باشد این منطقه دارای ۳طایفه بزرگ به نام هلوسعد، اولاد حاجعلی وشیرانی می‌باشد. این منطقه در جنوبی ترین نقطه استان چهارمحال و بختیاری و هم مرز استان خوزستان قرار گرفته و مردم ان از طوایف بزرگ ایل غیور بختیاری می‌باشند.

جمعیت منطقه میانکوه در حدود ۱۲هزار نفر که شغل اصلی آنها کشاورزی و دامپروری در حد امرار معاش می‌باشد.

چشمه سرخون که از کوه های این منطقه سرچشمه می‌گیرد در طول مسیر ۲۰کیلومتری خود موجب عمران و آبادانی این خطهٔ زیبای ایران اسلامی می‌شود.

همچنین میتوان از مناطق دیدنی شهر سرخون امامزاده سید شهیدمحمد(معروف به۹ هزارکش)که یکی از نوادگان امام موسی کاظم(ع) میباشد که بعداز چندین قرن توسط فردی به نام حاج رضا حیدری بهسازی و مرمت شد که هم اکنون زائران زیادی از تمام نقاط ایران برای زیارت به این مکان مشرف میشوند.

0
0

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *