خانه / مکان گردشگری / گردشگاه سیاسرد
سیاسرد - بروجن
سیاسرد - بروجن

گردشگاه سیاسرد

موقیعت جغرافیایی سیاسرد

در پنج کیلومتری جنوب شهر بروجن در استان چهارمحال و بختیاری ، گردشگاه بسیار زیبای سیاسرد قرار دارد.

این محل در دامنه شمالی کوهی به همین نام با ارتفاع ۲۶۴۴ متر از سطح در یا واقع شده است. سیاسرد تا یکی دو دهه قبل ز یارتگاه قدوم زائرین و قلوب مؤمنین بود.

وجه تسمیه نام تفریح گاه سیاسرد

زائرین بر این اعتقاد بودند که در اثر ظلم و جور بنی امیه و بنی عباس هفت نفر از مظلومان خاندان پیامبر که از اولاد ز یدبن علی (ع) بودند، بعد از ترک خانه و کاشانه و رانده شدن از دیار و سرزمین خود در این قسمت، از نظرها ناپدید شدند.
بدین دلیل این مکان را هفت سی اسر می خواندند و زن و مرد و پیر و جوان در سحرگاهان ایام بهار و تابستان با پای پیاده جهت برآورده شدن حاجات و ادای نذورات راهی این محل می شدند. در کنار یکی از درختان چنار این مکان دیگ های نذری بر پای داشته و بین زائرین توزیع می کردند.

در مجاورت چشمه ها و درختان چنار دامنه کوه، شکاف کوچک غار گون های بود که اعتقاد همگان بر این بود که هفت سیاه به سر در این نقطه از نظرها ناپدید شدند.
ارادتمندان بر این باور، با روشن کردن شمع و بستن گروگان به راز و نیاز می پرداختند. در سال های اخیر به این محل توجه بیشتری شده است.

جاذبه های تفریحی و گردشگری

با ایجاد جاده آسفالته دو بانده و انتقال شبکه برق، گاز و تلفن بر رونق سیاحتی آن به طور چشمگیری افزوده شده است. به طوری که در فصول سال محل استراحت و
تفریح هزاران نفر از دوس تداران طبیعت از نقاط دور و نزدیک است.

وجود دو چشمه پر آب، پنج اصله درخت چنار با قدمتی بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ سال (به قدمت و دیرینگی بروجن) جلوه خاصی به این گردشگاه داده است که نظر هر بیننده را به خود جلب می کند و در بین درختان چنار و اشجاری که در سال های اخیر کاشته شده، استخر بسیار بزرگی با آب نمایی گسترده بر رونق و رعنایی آن افزوده است.

دو چشمه مذکور با آبدهی تقریبی ۱۲ اینچ علاوه بر شادابی و زیبایی که به این مکان بخشیده است ، باعث رونق کشاورزی و باغداری مسیر آن گردیده است.
وجود بیش از یک میلیون اصله درخت میوه از نوع انگور، سیب، بادام، زردالو و … در باغ های احداث شده، این مکان را به یکی از منابع پر درآمد کشاورزی تبدیل نموده است.

از باغ های بسیار مهم و با قدمت تاریخی به دیرینگی بروجن می توان از دو باغ توتستان و گلستان نام برد.

تشکیل سیاسرد در زمان حکومت حاج شهاب السلطنه و به دستور مشارالیه بوده است.
زمین جهت احداث باغ در سیاسرد به طور رایگان در اختیار سرمایه داران قرار گرفت و هر طایفه یا فامیلی که توان مالی داشت، می بایست حتما مبادرت به احداث باغ در کنار چشمه سیاسرد بنماید که در آن زمان تعداد باغات محدودی از طرف مردم و اشخاص احداث گردید.

2+
2+

Check Also

سبد بافی

سبد بافی

بافت و پیچ ترکه ها و شاخه های نازک درختان مانند بید،کبود و. . . به منظور …